Sağlıklı Çocuk Kahvaltıları – 8 Fikir

Sağlıklı Çocuk Kahvaltıları  : 8 Sağlıklı Kahvaltı Fikri

Okula giderken, çocuğunuzun protein dolu sağlıklı bir kahvaltı yapması önemlidir.

Sağlıklı Kahvaltı Menüleri:  Dikkat ve Odak

Okula giderken, çocuğunuzun proteince zengin bir kahvaltı yapması çok önemlidir. Peki neden? Araştırmalar, protein açısından zengin kahvaltı yaptıkları zaman çocukların dikkatlerini daha iyi verebildiklerini gösteriyor. Protein dikkat, konsantrasyon ve düşünme için elzemdir. Ve protein açısından zengin bir kahvaltı, beynin uyanık kalma süresini azaltan şekerli karbonhidratlardan daha uzun süre vücutta kalır.

Kahvaltı aynı zamanda size ve çocuğunuza okul öncesinde birlikte oturup zaman geçirme fırsatı verir. Birlikte yediğiniz bir öğünde yakınlık hissetmeniz çok uzun sürmez. Yemek vaktinizi neyi ne için yediğinizi konuşmaya harcayın. Çocuğunuzun gıdaların sağlığını ve duygularını nasıl etkilediğini öğrenmesi için asla erken değil. Şekerli bir kahvaltının öğle yemeğine kadar onu nasıl aç, yorgun ve huysuz hissettireceğinden bahsedin.

İşte Sağlıklı Çocuk Kahvaltıları ve sağlıklı kahvaltı menüleri: 

Arada menüde değişiklik yaparak çocuğunuzun sıkılmasını engelleyebilirsiniz.

Mısır gevreği (5 gram ve üzeri lif içerir) ile soğuk süt ve taze meyveler

Yulaf lapası

Haşlanmış yumurta

Sade yoğurt üzerine taze meyveler

Omlet

Dilimlenmiş avokado ve muffin (tam buğday unundan)

Soya veya protein tozu ile taze meyve smoothieleri

Doğal fıstık ezmesi ve meyveli jöle ile tam tahıllı ekmek

Sağlıklı Çocuk Kahvaltıları için Mısır gevreği seçimi

Taze meyveli, sütlü mısır gevreği hazırlaması en kolay ve çocukların en çok severek yiyeceği kahvaltılardan birisidir. Mısır gevreği alırken tam tahıllı, 5 gramdan fazla lif içeren ve fazla şekerli olmayanları tercih edin. Porsiyon başına şeker miktarı 8 gramdan az olmalıdır.

Sağlıklı Çocuk Kahvaltıları için Meyve mi suyu mu?

Bazı çocuklar meyveyi, bazıları ise suyunu severler. Peki ya hangisi daha sağlıklı? Cevabı size ilginç gelebilir, ancak meyve daha sağlıklıdır. Meyvenin posasını sindirmek uzun sürer. Böylece sabah kahvaltıda yendiği zaman kana hemen karışmaz ve bir anda enerji patlamasına ve ardından açlık hissine sebep olmaz. Kahvaltıda çocuğunuza taze meyve vermeye çalışın. Elma, kayısı, vişne, üzüm, mango, papaya, şeftali, armut ve erik tercih edebilirsiniz.

Call Now ButtonLütfen Arayınız