Notlar ve Ödüllendirme

Notlar ve Ödüllendirme hepimizin aslında biraz araştırıp biraz danışarak doğru bir şekilde yönetebileceğimiz olaylardır.

Yetişkinler işlerini iyi yaparsa ödül kazanırlar. Çalışanlar yıl sonu performans bonusları, zamlar ve bazen tatil hakkı elde ederler. Çocukların da aynı şekilde bundan yararlanması gerekmez mi? Çoğu uzmanın fikri çocukların yetişkinlerle eşit durumda olmadığı yönünde. Okul çağındaki çocuklar sadece öğrenmek ve keşfetmekten zevk almalılar.

Akademik başarının çok çalışmanın bir sonucu olduğunu ve çalışmanın ödül getirdiğini öğrenmeliler. Ancak bu asla ödül vermemelisiniz veya onları övmemelisiniz anlamına gelmiyor.

Notlar ve Ödüllendirme – Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spontane olun. Yüksek not ödüllerine alışkın çocuklar, ödül kazanacağını bilmeyenlere göre yaptıkları işte iki katı hızlı ilgi kaybederler. Karnesinde notları yüksek geldiğinde veya zor bir projeyi bitirdiğinde dışarıda akşam yemeği yiyin. Fakat önceden söz vermeyin ve her başarılı olduğunda bunu yapmayın.

Çabasını, konsantrasyonunu ve sıkı çalışmasını övün.  60 puanı 75’e çıkaran bir çocuk muhtemelen en az 85 alan arkadaşı kadar, belki de daha sıkı çalışmıştır.

Çocuğunuza beyninin zamanla gelişip güçlendiğini öğretin. Aynı kaslar gibi, beyin de kullanıldıkça gelişir.

Notları önemsemeyin. Notlara odaklanan öğrenciler eğitim için öğrenmeye ilgilerini kaybederler. Bunun yerine, çocuğunuzun zamanını verimli bir şekilde kullanmasına önem verip sınav için sıkı çalıştığında onu övün. Bunlar çocuğunuzu daha başarılı bir öğrenci yapacaktır. Aldığı notlar ne kadar önemli olursa olsun, uzun dönemde başarısını etkileyecek olanın eğitimi olduğunu hatırlatın.

Call Now ButtonLütfen Arayınız