Web
Analytics
Montessori Akademi » Bahar Erdem Beylikdüzü Anaokulu

Montessori Akademi

 

Montessori programı aslında iki basit gerçeğe dayanır;

  • çocuklara saygı duyulmalı 
  • çocuklar spontane olarak öğrenmeyi sever

Montessori kendi kelimeleri ile “education for life”.  Montessorinin amacı ise çocukları bir bütün olarak geliştirmek; duygusal, fiziksel, entellektüel ve ruhsal olarak. Böylece her çocuk, her kişi, dünyaya, çevreye ve etrafına özen gösteren kişilikler olarak gelişecektir.

Montessori sınıfları çocuklar için özenle hazırlanımştır ve çocuğun doğal olarak öğrenme isteğini optimize eder. Aynı şekilde Montessori materyalleri de çocuğun kendi kendine yanılıp öğrenmesini sağlar, ilgisini çeker ve dikkat süresini arttırır.

Montessori 3-6 yaş programı kendi içerisinde, günlük hayat, duyusal, dil gelişimi, matematik, kültür & kozmik eğitim olark ayrılsa da, aslında hepsi birer bütündür. Örneğin günlük hayat aktiviteleri, çocuğun kendine güvenini, kendi özsaygısını geliştirirken aynı zamanda motor kas gelişimi sağlar ve bu ileride duyusal aktiviteler ve daha da ileri de kalem tutmak için avantaj sağlar. Tıpkı duyusal aktiviteler gibi. Silindir blok aktiviteleri baş ve işaret parmağında kas gelişimini destekler, çocuk bir yandan kalın, ince, geniş, dar gibi sıfatları öğrenirken diğer yandan da artık el kaslarını daha iyi kullanır. Dolayısı ile her aktivite aslında kocaman bir bütünün parçasıdır.

Klasik eğitim programında her çocuk boş bir kağıt ya da boş bir kutu olarak görülür ve öğretmenlerin görevi bu boş kağıtlara yazmaktır. Dolayısı ile çocuk, daha çok erken yaşta bilgi bombardımanına tutulur.  Montessori eğitim programında ise her çocuk farklı, her çocuk özeldir. Montessori öğretmeninin görevi, çocuğa bilgi yüklemek değil, çocuğa yol göstermek, merakını arttırmak, yönlendirmek ve gözlemlemektir. Tam da bu yüzden aslında Montessori eğitiminde öğretmene öğretmen denmez, “directress” yani rehber, yön gösteren denir.

Bahar Erdem Anaokullarında bulunmak zorunda değilsiniz. Montessori eğitimi hakkında siz velilerin ve öğretmenlerin sorularını memnuniyetle yanıtlamak isteriz. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.