Web
Analytics
Hakkımızda » Bahar Erdem Beylikdüzü Anaokulu

Hakkımızda

Merhaba,

Ben Bahar Uludağ Erdem, İzmir’de doğdum, büyüdüm. 9 Eylül Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra eğitimini aldığım bankacılık-finans alanında yaklaşık 10 yıl çalıştım. Anne olduktan sonra bir hayal kurdum.  Bu okulda attığım her adımda , kendi oğlumu ve kızımın da okulu olmasını hayal ettiğim standartlarda ( ortamı, eğitimi, çalışanları ) bir okul olması amacı ile hareket ettim. Bu anlamda da yıllar sonra ikinci bir üniversite okumaya karar verdim. Arel Üniversite’sinde Psikoloji eğitimim halen devam etmektedir.

Bahar Erdem Anaokulu’nun çocuklara sadece güvenli şekilde bakım veren ve bazı temel kavramları öğreten sıradan bir anaokulundan çok farklı bir vizyonda olmasını istedim. Zeka gelişiminin %70’lik kısmının 0-6 yaş arasında tamamlandığını ve öğrenme becerilerinin bu yaş döneminde çok hızlı geliştiğini biliyoruz. Tam da  bu dönemde elde edilen deneyimlerin, öğrenme yeteneği ve yaratıcılık üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.

John Dewey’in deyişiyle: Eğitim bir vazoyu suyla doldurmak değil, bir çiçeğe kendi tarzında büyüyebilmesi için yardımcı olmaktır.

Elbette bu noktada şunu hatırlamak gerekir ülkemizde var olan çocukları birer yarış atı olarak görme zihniyetinin bir sonucu olarak bazı anaokullarında ilköğretim aşamasında öğrenilecek konuların okul öncesinde verildiğini görebiliyoruz. Oysaki eğitim programının çocukların gelişim seviyelerinin ne altında ne üzerinde olmaması gerekir, bu tür yüklemeler, bu dönemde verilebilecek çok daha değerli kazanımlara engel olacaktır.

Hedeflediğim anaokulu, çocuğun kişilik haklarına saygılı, yeteneklerini onu zorlamadan ve oyunla açığa çıkarma amacı güden, yaratıcılığa ve aktif öğrenmeye dayalı, çocuk merkezli, velilerle çok sıkı bir işbirliği içinde olan, özgürlükçü, disiplinle sıkı yönetim arasındaki farkı çok iyi bilen, her bir çocuğun ayrı birer birey olduğunun bilincinde olan alternatif bir okuldu.

Yani, daha önce yapılmış/uygulanmış her şeyi öğrenmek ama sonra unutmak ve kendi yolunu bulmak gerekiyordu. Aynı hedefe yürüyen verimli bir ekip olmamız bu konuda başarıya ulaşmamızın anahtarı oldu. Okul müdürümüz (annem) Günnur Erdem, İngilizce eğitim Danışmanımız (ablam) Zeynep Uludağ, eğitim müfredatımız ve sistemimizle ilgili danışmanlık aldığımız Çocuk Terapisti Petek Halman’ın çok değerli katkılarıyla sevgili öğretmenlerimizle birlikte yola çıktık.

Şu an bu yolda tam da olmak istediğimiz yerdeyiz. Ancak her geçen gün sevgimizle, emeğimizle büyüyoruz ve daha hızlı yol alıyoruz. Elbette bizim için her gün yeni bir gün ve gidilecek daha  çok yolumuz var. Ama bildiğimiz çok önemli bir şey var ki; içinde olmaktan hep birlikte çok mutlu olduğumuz bir yolculuk bu…