Çocukların İklim Değişikliğini Anlaması

Medya karmaşasını bir kenara bırakın ve çocukların iklim değişikliğini anlaması ve küresel ısınmayı tanıması konusunda destekçi olun.

Her gün çıkan yeni haberlerle iklim değişikliğiyle ilgili farkındalık rekor seviyelere ulaştı. Peki çocuğunuz gerçekten sorunu anlıyor mu? İşte bu zorlu konuyu açıklamak için birkaç yöntem.

Çocukların İklim Değişikliğini Anlaması: 8 Yaşın Altındaki Çocuklar İçin

Önce çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurun. 8 yaşın altındaysa, zorunlu olmadığı sürece konuyu açmamanız iyi olur. Bunun yerine, çevreyle ve doğayla olan ilişkisini güçlendirmeye çalışın, böylece zaman geldiğinde doğa için zaten bir tutku ve saygı geliştirecektir. Yürüyüş, kamp, ​​bahçe işleri ve sadece doğal güzelliği fark etmek için durmak ve bakmakbile bu ilişkiyi geliştirmek için harika bir yoldur. Ormanlar, okyanuslar, bitkiler veya hayvanlarla ilgili kitaplar okumak da çocuğunuzla doğal dünya arasındaki ilişkiyi güçlendirmenin mükemmel yollarıdır.

Çocuğunuz size küresel ısınma hakkında soru sorarsa, kısa ve güven verici bir şekilde cevap verin. Bu sorunu çözmek için yetişkinlerin çok çalıştıklarını vurgulayın. Ne yazık ki, iklim değişikliğinin en önemli noktalarından biri, bunun bir sonraki kuşağa kalacak bir yük olmasıdır. Fakat bu yük, küçük çocukların zihni için çok ağır olabilir ve kafaları karışabilir.

Çocukların İklim Değişikliğini Anlaması: Daha Büyük Çocuklar İçin

Şimdi konuyu biraz farklı bir şekilde ele alabilirsiniz. 3. sınıftan 8. sınıfa kadar çocuklar daha karmaşık konular hakkında soyut düşünme yeteneğini geliştirmeye başlarlar. Küresel ısınma da dahil olmak üzere güncel olayları öğrenmeye hazır haldedirler. Daha da önemlisi, bu yaştaki çocuklar doğru ya da yanlış bilgileri yaşıtlarından hatta öğretmenlerinden de alabilir. Bu yüzden, çocuğunuzla küresel ısınma hakkında bildiklerini ve bilmediklerini öğrenmek adına konuşmak için fırsatlar yaratın. Sorularını olabildiğince en iyi şekilde cevaplayın, ancak konuyla ilgili bir şeyi bilmiyorsanız da bunu kabul edin (sonra birlikte biraz araştırma yapın). Bu, çocuklarınızı gelecekte de aynı şeyi yapmaya teşvik edecek ve onlara nasıl araştırması gerektiğiyle ilgili yardımcı olacaktır.

Televizyondaki haber programlarını izleyin veya gazete ve dergileri birbirinize sesli okuyun. Bu, çocuğunuzun konuya karşı tepkilerini ölçmenize yardım edebilir. Bilimsel konuşma dilinden sıkılıyor mu? Dünyaya ne olacağından korkuyor mu? Ya da işin içine girmekle ve bir fark yaratmakla igili heyecanlandı mı? Çocuğunuz sorunu kavrayabilir ve “Ben de yardım etmek istiyorum!” diyebilir. Müthiş! Yeni bir çevreci yarattınız ve dünyanın kesinlikle onlara ihtiyacı var. Bu coşkusunu pozitif bakış açısıyla birlikte cesaretlendirin ve gezegeni kurtarmak için çok geç olmadığını vurgulayın. Çevreyi korumaya yardım eden (ormancılık görevlisi, hidroloji uzmanı, jeolog, tarımsal teknoloji uzmanı, biyoyakıt mühendisleri, güneş enerjisi sitemi satış temsilcisi, rüzgar geliştirme sorumlusu, atmosferik bilim adamı, meteorolog gibi) kariyer fırsatlarından bahsedebilirsiniz.

Çocukların İklim Değişikliğini Anlaması: Çocuk Dostu Kaynaklar

Araştırırken, iklim değişikliği konusundaki düşünceleriniz hakkında çocuğunuzla konuşun. Çocuğunuz, gerçek ile fikirler arasındaki farkı anladığında, kendi fikirlerini paylaşmakla ilgili daha rahat hissedecektir.

  • Laurie David ve Cambria Gordon’ın hazırladığı, Küresel Isınmayı Anlamak için Kılavuz, doğanın çocuklar tarafından anlaşılması için onları bir yolculuğa çıkaran şema, oyun, trivia, ünlü alıntılar ve canlı resimler sunuyor.
  • Çocukların sık sorduğu bazı sorular ve cevapları için Ulusal Vahşi Yaşam Federasyonu İklim Sınıfına göz atın.

Çocukların İklim Değişikliğini Anlaması: Şimdi Dünyayı Kurtarmaya Yardım

Çocuğunuza doğayı korumasını sağlamanın en kolay yolu kendi evinizde harekete geçmeye başlamaktır. Gereksiz ışıkları kapatın, su tasarrufu yapın, kompakt flüoresan ampulleri tercih edin ve geri dönüşüm yapın! Evde yapılabilecek seçenekler sonsuzdur, ancak her bir yapılan şey önemlidir ve çocuklar için iyi bir örnek oluşturur. Yeşilci davranmak için bu yolları deneyin!

Çocuğunuz daha fazla şey yapmak istiyorsa, daha büyük ölçekli bir çevre girişiminde bulunmasına yardım edin. Yaban hayatı korumanın yolları, koruma araştırma programlarını veya bilinçlendirme projelerini araştırın. Şehrinizi iklim koruma sözleşmesine dahil etmenize ya da kendi arka bahçenizde yaşam alanı oluşturmanıza yardım etmesi için belediye başkanınıza da yazabilirsiniz.

Medyanın, kitlesel dikkati belirli konularda yoğunlaştıracak eşsiz bir gücü vardır. En son seçtiği konu, yeni ve artan bir farkındalık yaratan iklim değişikliği. Fakat bu anlayışın bu bilince eşlik ettiğinden emin olmak için iletişim kurmak çok önemlidir. Çocuklarınızla küresel ısınma hakkında konuşmak için girişimde bulunun ve trend medya haberleri yerine eski moda doğa yürüyüşlerine çıkın!

Call Now ButtonLütfen Arayınız