Çocuklarda Organizasyonel Beceriler

Çocuklarda Organizasyonel Beceriler, yemek yapmak ve koleksiyon oluşturmak gibi eğlenceli aktivitelerin yanı sıra sıraya koymayı ve sınıflandırmayı içerir.

Çocuklarda Organizasyonel Beceriler – Geliştirme Yolları

1-Bir aile takvimi tutun. Aile bireylerinin faaliyetlerini herkesin ulaşabileceği bir yerdeki takvime not edin, çocuğunuzu kendi faaliyetlerini yazması için yüreklendirin ve plan yaparken takvime başvurun. Pazar günleri kahvaltısı sonrası takvimi kontrol edip güncelleyebilirsiniz de.

2-Yapılacak işler listesi oluşturun. “Yatağa yatmadan yapılması gerekenler” veya “Tatile götürülecekler” gibi basit listeler olsa da birlikte liste çıkarmak çocuğunuzun vaktini organize etmesi ve görevleri önem sırasına koyma becerisini geliştirecektir.

3-Sınıflama veya kategorilendirme içeren işler verin. Market alışverişi, bulaşık makinesinin boşaltılması, fotoğrafların sıralanması, dolabın temizlenmesi ve önceden planlama, listeleme ve düzenleme gerektiren diğer işler harika bir seçimdir.

4-Bir gece önceden hazır olun. Bu ikiniz için de zordur ancak alışkanlık kazanırsanız çok işinize yarar.

5-Saklama kapları ve dolap düzenleyicilere hayatınızda yer verin. Her şeyin bir yeri olduğunda eşyaları bulması, toparlaması ve temizlemesi kolaylaşacaktır. Günlük rutininize “ortalığı toplama” saatini de ekleyin.

6-Çocuğunuza bir planlayıcı alın. Seçerken yardım edin veya onun hoşuna gidecek bir planlayıcı alın ki kullanmaktan heyecan duysun. Kendi planlayıcısına sahip olmak, onun zamanını değerli gördüğünüzü ve bir program hazırlamaya teşvik ettiğinizi gösterecektir. İşlerin çakışmasını engellemek için belirli periyotlarla takvimlerinizi kontrol edin.

7-Okul ödevlerini organize edin. Çocuğunuzun notlarını, ödevlerini, alıştırmalarını ve testlerini ayrı klasörlerde sakladığına emin olun. Her gece sırt çantasını kontrol etmeye çalışın ve her hafta klasörünü gözden geçirip tekrar düzenlemesi için vakit yaratın.

Çocuklarda Organizasyonel Beceriler – Rutinler

8-Ödev rutini oluşturun. Çocuğunuzun bir “çalışma saati” çizelgesi hazırlamasına yardımcı olun ve odasında ya da mutfak masasında rahat çalışma ortamı hazırlayın. Ödevini yapmadığı zamanlarda bile programa uymaya teşvik edin. Okuyabilir, notlarını tekrar edebilir veya kelime bulmacası çözebilir.

9-Ödev malzemeleri kutusu oluşturun. Boş bir kutuya ofis malzemeleri koyup çocuğunuza da kalemlerini, kağıtlarını, ölçü aletlerini ve hesap makinesini içine koymasını söyleyin, böylece ihtiyacı olan malzemeler elinin altında olacaktır.

10-Birlikte yemek yapın. Yemek yapmak çocuğunuza ölçüm yapmak, adımları takip etmek, malzemeleri sıraya koymak ve zamanı yönetmek gibi organizasyonun ana unsurlarını öğretir. Bunun yanı sıra çocuğunuzla yemek planlaması yapın ve siz alışveriş listesi yaparken yardım etmesini isteyin.

11-Koleksiyon yapma merakını destekleyin. Çocuğunuzun özel bir ilgisi varsa koleksiyon yapıp düzenlemesi için yardım edin. Koleksiyona para vermek zorunda değilsiniz, taşlar ve zarf pullarını biriktirebilirsiniz.

12-Organizasyonel görevlerinde destek olun ve ödüllendirin. Organize olmak çocuğunuza zor gelebilir, rutinini oluştururken ona yardım edin ve yaptığı işler için ödüllendirin.

Call Now ButtonLütfen Arayınız