Çocuklarda Beslenme ve Çocuklarda Spor

çocuklarda spor çocuklarda beslenme

Çocuklarda Beslenme ve Çocuklarda Spor

Çocuğunuza diyet, egzersiz yapma ve rahatlamanın doğru dengesini nasıl sürdüreceğini öğretmek hayatının iyi olmasının anahtarıdır.

Sağlığın korunması (fiziksel ve zihinsel) gerektiği çocuğunuza öğretebileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Doğal beslenme, paketli gıdalardan uzak durma sadece evde değil, dışarıda ve anaokulunda da dikkat etmemiz gerekenlerin listesinin başında gelmektedir.

Dahası, birçok çalışma çocuğun zihinsel ve fiziksel sağlığı ile öğrenme başarısı arasında bağlantı olduğunu gösteriyor. Genel olarak sağlıklı ve fit olmak, çocuğun davranışlarından görevlere odaklanma becerisine kadar her şeyi etkiler.

Çocuklar, kendi beslenmelerini yaptığında, saçlarını kendi taradığında, hatta dişlerini fırçaladığında bile büyük oranda tatmin duygusu hissetmektedir.

çocuklarda spor çocuklarda beslenme

çocuklarda spor çocuklarda beslenme

Çocuğunuzun oyuncaklarıyla oynaması bile, kendine ve başkalarına özen göstermeye nasıl içgüdüsel olarak değer verdiğini ve psikolojik ve sosyal gelişiminde önemli olan temaları özümsediğini gösterir.

İnsanın vücuduna iyi bakması, ona saygı duyması ve bütün kısımların birlikte nasıl çalıştığını bilmesi yaşamak ve öğrenmek açısından temel önem taşır.

Doğru beslenme, egzersiz, dinlenme ve stresi azaltma başta olmak üzere birkaç temel alana odaklanarak, çocuğunuzun sağlıklı bir zihin ve vücut sağlayacak bir denge oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklarda Beslenme ve Çocuklarda Spor: Yemek Zamanları

Çocuklarda beslenme ve çocuklarda spor, her ikisi için de yemek zamanları oldukça önemlidir.

Yemek zamanları, çocuklarımızın sağlıklı bir yaşam tarzını neyin oluşturduğuna ilişkin farkındalıklarını arttırmak için her gün elimizde bulunan birçok fırsattan sadece biridir.

Boston Çocuk Hastanesi Optimal Ağırlık programının direktörü David Ludwig’e göre, “Erkenden başlayıp bu zamanınızı iyi alışkanlıkları ona öğretmek için kullanırsanız gelecekteki oluşabilecek problemleri önleyebilirsiniz.

Küçük çocuklar sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzını sevdiklerinden ve onları seven insanlardan öğrenirler. Çocuklar, yetişkinlerin davranışlarını taklit eder.

çocuklarda spor çocuklarda beslenme

çocuklarda spor çocuklarda beslenme

Ebeveynler özellikle sadece destekleyici olmakla kalmayıp, aynı zamanda besleyici gıdaları yemeyi ve bol miktarda egzersizin yanı sıra dinlenme ve rahatlamayı da içeren sağlıklı bir yaşam tarzını gerçekten yaşamalıdır. ”

Her günün ritmini ayarlarken kalktığımızda, banyoya girmek, kahvaltı yapmak, sessizce oynamak, temiz havaya çıkmak, uyumak gibi doğal olarak temizliği teşvik eden hoş, yaşamı güzelleştiren iyi beslenme ve egzersiz ile dinlenme arasında denge kuran bir ortam hazırlamış oluyorsunuz.

Çocuğunuza gönderebileceğiniz en güçlü mesajlar, iyi alışkanlıklarla model olmakla olur (sağlıklı gıda seçimleri yapmak, yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak); çocuğunuzun fiziksel gelişimine ilgi göstermek (görünür bir yerde duracak bir büyüme tablosu yapmak).

Çocuğunuzu kendine baktığında çabasını desteklemek (banyodaki lavaboya ulaşabilmesi için küçük bir merdiven koymak).

çocuklarda spor çocuklarda beslenme

çocuklarda spor çocuklarda beslenme

Çocuklarda Beslenme ve Çocuklarda Spor: Doğru Yemek Yemeyi Öğrenmek

Çocuklar, yemek için size tamamen bağımlıdır, bu da, erken yaşlarında iyi yeme alışkanlıkları oluşturmanız ve çocuğunuza sağlıklı yemekler seçmeyi öğretmek için mükemmel bir durumdur.

Çocuğunuz büyüdükçe, her zaman bir rehber olarak yanında sizi bulamayabilir; dolayısıyla bir yemeğin sağlıklı olup olmadığı hakkında açıkça konuşmak kritiktir.

Çocuklara sağlıklı seçimler yapmayı öğretmek, özellikle de çocukları hedef alan ve sağlıklı yemek yemeyi desteklemeyen güçlü medya mesajlarıyla rekabet etmesi gereken bugünün ebeveynleri için hiç kolay bir iş değildir.

Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki beş çocuktan en az biri aşırı kilolu.

Aynı zamanda, bir zamanlar yetişkin başlangıçlı şeker hastalığı olarak adlandırılan tip 2 diyabeti çocukları henüz 4 yaşında iken etkilemeye başladı ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) da artmakta.

Bu sorunlar birbirine bağlı mı ortaya çıkar?

Dr Ludwig, açıkça işlenmiş ve fast food ağırlıklı beslenme alışkanlıklarını suçlu buluyor ve bu durum zararlı yiyecekleri çocuklar için çok iyiymiş gibi gösteren TV reklamlarıyla da daha kötüye gidiyor.

Burda asıl önemli olan, ebeveyn olarak sizin sağlıklı tercihler yaparak ​ iyi alışkanlıklara model olrak doğru yemek yemekle ilgili kendi mesajlarınızı göndermenizdir, diyor.

Aşağıdaki aktiviteler, çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasına yardım edecektir:

çocuklarda spor çocuklarda beslenme

çocuklarda spor çocuklarda beslenme

Çocuk dostu yemekler hazırlayın:

Smoothies, meyve salataları, yoğurtla beraber yenebilecek pişmemiş sebzeler, salatalar ve çorbalar (fasulye, sebze, patates, biberli vb.) favori yiyeceklerdir.

• Gıda kalitesinin önemini vurgulayın.

Çocuğunuzun market alışverişine götürün ve seçim yaparken size yardım etmesi konusunda teşvik edin. Ona ambalajlardaki besin etiketlerini nasıl okuyacağını öğretin. Mümkünse, bazı sebze ya da çeşitli otları yetiştirin – ister evin içinde ister dışında.

Çocuk dostu yemek kitaplarını deneyin.

Bu, çocuğunuza çok çeşitli yemekler ve tatlar göstermenize yardım edecektir.

Biz şu ikisini seviyoruz: Masalsı Ziyafetler: Jane Yolen ve Heidi Stemple’in Genç Okuyucular ve Yiyiciler İçin Edebi Bir Yemek Kitabı ve Emeril Lagasse tarafından yazılmış Dünyamda bir Aşçı Var.

Çocuklarda Beslenme ve Çocuklarda Spor: Hadi Harekete Geçelim

Çocuklar, yeterli derecede fiziksel aktivite yapmadığıyla ilgili çok fazla haber var. Gerçekten de, çalışmalar, Amerika’daki çocukların gün geçtikçe daha az aktif olduğunu gösteriyor.

Üzücü ama çocukken aktif olmamak yetişkinlikte görülen üşengeçlik alışkanlıklarıyla doğrudan bağlantılıdır.

Egzersiz yapmak, çocuğunuzun sağlıklı gelişiminde kritik öneme sahiptir. Fiziksel aktiviteler sadece motor becerileri ve kendine güveni geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda beyin gücü de oluştururlar!

Aktif bir vücut, sinaptik gelişimi uyaran mesajları beyne gönderir.

Fiziksel oyunlar, sosyal ve duygusal gelişim için de fırsatlar sunar. Çocuklar kendi fiziksel becerilerinin arttığını ve geliştiğini gördükçe kendine güven geliştirirler.

Çocuğunuzun yeterli fiziksel aktivite yaptığından emin olmak istiyorsanız, Ulusal Spor ve Beden Eğitimi Derneği yaşa göre fitness talimatları içeren bir kılavuz sunuyor.

Bu kılavuz, bebekler için planlanmış 30 dakikalık oyunlardan, bebekler ve okul öncesi çocuklar için planlı olmayan 60 dakikalık oyunlara kadar değişmektedir.

Fiziksel aktivitenin birikerek artmaya devam ettiğini unutmamak önemlidir. Bir başka deyişle, çocuğunuzun gün boyunca önerilen miktarda aktivite yapmasına yardımcı olabilirsiniz;

Hepsinin bir anda olması gerekmez. Çocuğunuzu harekete geçirmenin en iyi yolu ise aktiviteleri onunla birlikte yapmaktır:

Birlikte dışarıda oynayın. Çocuğunuzu, sizinle birlikte basit etkinliklere katılması için teşvik edin. Akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkın ya da okula giderken birlikte koşun.

Yere yapıştıracağınız bir bant ile denge kurma çalışması yapın. Atlayın, zıplayın, ağaçların ve posta kutularının arkasına saklanarak hareket edin.

Farklı objeler önerin. Kâğıtlardan kestiğiniz parçalar ve şerit halinde çubuklarla, çocuklara “rüzgar gibi koşmaya” ilham verirken, ipekli bir eşarp da dalgalanan kanatlar gibi kullanılabilir.

Çocuğunuzun bir “sanat egzersizi” yapmasını sağlayın. Çocuğunuzun yaratıcı olurken büyük kol hareketleri yapabilmesi için bazı büyük duvar kâğıtlarını duvara veya yerlere bantlayın.

Kil ve oyun hamurları da şekil vermek için yoğurmak için iyi olacaktır.

Harekete ilham vermek için müziği kullanın. Cuma gecesini “Dans Gecesi” yapın. Tarzları farklı olmak üzere 30-45 dakika müzikle başlangıç yapın. Salsa, hip-hop, rock ‘n’ roll veya başka sevdiğiniz bir türde müzik kullanabilirsiniz.

“Kasları çalıştıralım!” ailenizin sloganı olsun. Ekranda geçirilen saatlerini ciddi şekilde sınırlayın bunlara televizyon, bilgisayarlar, oyunlar ve hatta eğitim oyunları bile dâhildir.

Çocuklarınızı market torbaları taşımaya, alışveriş arabalarını itmeye, mümkün olduğunca merdivenleri kullanmaya ve yaşına uygun diğer fiziksel işleri yapmaya özendirin.

Çocuklarda Beslenme ve Çocuklarda Spor: Huzur, Rahatlama ve Uyku

Yemek yeme ve barınma ihtiyacı gibi, bir çocuğun uyku ihtiyacı da temeldir. En sağlıklı, en mutlu çocuklar en iyi dinlenmiş olanlardır.

Bir çocuğun öğrenmesi, hayal etmesi, yaratıcı olabilmesi ve sosyalleşmesi, büyüyen bir vücut ve beynin tecrübelerini pekiştirme, günün anılarını arşivleme ve duyguları işleme imkânı tanıdığı için, sağlam bir gece uykusu almayla doğrudan ilişkilidir.

Ne yazık ki, kronik uykusuzluk bugünün çocukları üzerinde çok etkili oluyor. Son kitabı Amerika’da Uykusuzluk: Ailenizin Hakettiği Uykuyu Alması İçin Stratejiler kitabında çcouk gelişim uzmanı Mary Sheedy Kurcinka, uyku eksikliğinin çocuğunuzun gelişimi, büyümesiyle ve davranışlarıyla ilgili her şeyi nasıl etkilediğini anlatıyor.

Aslında, Kurcinka’ya göre, uykusuz kalan genç bir çocuk duygularını yönetmekte de zorlanabilir. Patlayan bir öfkeye sahip olabilir, kolayca kırılabilir veya sabırsız olabilir. Uykusuzluk sonucu yorgun hisseden daha büyük yaştaki bir çocuk da sınıfta odaklanmakta sorun yaşayabilir.

Neyse ki, çocuğunuzun daha iyi uyku almasına yardımcı olmak için atabileceğiniz somut adımlar vardır – bunlar sadece biraz yaratıcılık, bağlılık ve sabır gerektirir. İşte bazı stratejiler:

• Hafta içi ve hafta sonları için düzenli olan yatma zamanları ayarlayın. Çocuğunuzun günlük programının tutarlı olması, alışılmış yemek ve uyku süreleri ile vücudunun biyolojik iç saatini düzenlenmesine yardım eder.

• Çocuğunuzun yatmadan önce rahatlamasına yardımcı olacak bir ritüel hazırlayın. Bu rutinin yaklaşık 20 dakika kadar sürmesi gerekir ve bir hikâye okumak, şarkı söylemek veya müzik dinlemek gibi etkinlikler içerebilir.

İyi ayarlanmış bir yatma vakti, uykusunun gelmesini ve uyumak için can atmasını sağlar.

Sakin bir zihin elde etmek ve stres yönetimini öğrenmek aynı zamanda daha huzurlu, odaklanmış ve bu nedenle sağlıklı olan bir yaşama yol açmaktadır. Herkes, her yaşta stres yaşar.

Bu, günlük zorluklara karşı gayet doğal bir tepkidir. Bazen de stres yardımcı olur – kısa süren bir stres çocuğu bir hedefe ulaşmaya motive edebilir.

Fakat bir çocuk uzun süre stres yaşarsa, sorunlu hale gelebilir ve ailesi, yaşıtları ve öğrenmeyle ilgili zorluklar çekmesine sebep olabilir.

Stresle başa çıkma becerileri geliştiren çocuklar, bu durumları daha iyi karşılayabilir ve stresten kurtularak iyileşebilirler.

Aşağıdaki gevşeme stratejilerini çocuğunuzun günlük hayatına dâhil edebilirsiniz:

Hafifçe gerinme hareketleri yapın. Birlikte, bir sabah gerinmek ve 10 atlama hareketi yapın. Yoğun bir günün sonunda yapılan Yoga hareketleri, herkesin sakinleşmesi ve vücudunu yenilemesi için harika bir yöntemdir. Çocukların sevdiği ağaç, kedi ve savaşçı pozlarını yapmayı deneyin.

Gözlem yapın. Çok küçük olmayan çocuklar için, sevdiği bir battaniye ya da hayvana sarılarak biraz birlikte vakit geçirin.

Etrafı seyretmek için zaman ayırın. Başınızın üstünde hareket eden bulutları, gece yıldızları ve ayı, esintileri, kuşları ve kokularının hissetmek ve fark etmeye çalışın.

Çocuğunuz sizi kendiniz ve ailenizin mutluluğu için çabalarken gördükçe, kendi vücudunu tanımak ve kendine iyi bakmaktan keyif alacaktır.

Vücudunu güvende, fit, huzurlu ve sağlıklı tutmak için edindiği çocukluk tecrübeleri, bir ömür boyu sürecek olumlu tutumlar oluşturması adına temel oluşturacaktır.

APA‘da bu konuda oldukça ilgi çekici makaleler bulabilirsiniz.

Call Now ButtonLütfen Arayınız