Çocuklar Odaklanmayı Nasıl Öğrenir?

Çocuklar Odaklanmayı Nasıl Öğrenir?
Konsantre olmayı öğrenmek, yaş, dönem, ilgi duyma ve ruh hali gibi birçok faktöre bağlıdır.

Saat 11:00. Sofia, okula geldiğinden beri bloklarla oynama alanında. Dechen tam anlamıyla kendini veremiyor, bu yüzden bir oyun alanından diğerine zıplıyor. Samantha, birkaç bulmaca üzerinde dikkatlice çalıştıktan sonra, şimdi de şövalede boyama yapıyor. Ve dramatik tiyatro alanındaki grup, dün yarattıkları Oz Büyücüsü’ne en yeni versiyonunu ekleme yapıyor. Anaokulunda bir ilkbahar günü.

Okul yılının ortalarında, 4 ve 5 yaşlarındaki çocuklarınızın konsantrasyon düzeylerinde bir kayma fark edebilirsiniz. Birçoğu aktivitelere daha uzun süre odaklanmaya başlamış olacaktır, hatta birkaç saat veya gün ara verdikten sonra bile faaliyetlerine kaldıkları yerden geri dönebilirler. Bu, anaokulunda gerçekleşen önemli geçişlerden birisidir ve çocuğunuza ileriki okul yıllarında yardımcı olacaktır.

Basit görünebilir, ancak 4 ve 5 yaşındaki çocuklar ilgi duydukları şeyleri yaparak konsantre olmayı öğrenirler. Fakat, çocukları ilgi alanları değişiklik gösterebilir. İdeal bir program, müfredatı etkin bir şekilde öğreten ve herkese seçim yapma fırsatı ve deneylere katılmak için yeterli zaman verip, çocukların ilgilerini gözeten faaliyetleri dengeli bir şekilde sunar.

Çocuklar Odaklanmayı Nasıl Öğrenir ? Konsantrasyon Faktörleri

Çocukların bilişsel, dilsel ve motor-beceri düzeyleri de istekliliklerini ve konsantrasyon yeteneklerini etkiler. Bir etkinlik bu alanlardan herhangi birinde çok zorlayıcıysa, çocuklar ya katılmamayı ya da kısa süreli katılmayı seçebilirler. Örneğin, resim yerine blok dizmeyi seçen çocuklar, ince motor becerileri yerine kaba motor becerilerini kullanırken daha rahat ve güvende hissetmek eğilimindedirler. Öğretmen olarak görevimiz, seçtikleri etkinlikler için konsantrasyon geliştirme konusunda onları desteklemektir. Bunu her gün etkinlik seçmeleri için yeterli zaman tanıyarak yapabiliriz. Aynı zamanda, kullanırken rahat olamadıkları becerileri geliştirecek faaliyetleri denemeleri için de, hem çekici hem de başarı potansiyeli olan temel düzey aktiviteler sunarak çocukları cesaretlendirmeliyiz.

Bildiğiniz gibi, çocukların ruh halleri odaklanma yeteneklerini de etkiliyor. Bir çocuk okula mutsuz, yorgun veya aşırı heyecanlı geliyorsa, özellikle yeni ya da zorlayıcı bir aktiviteye konsantre olamayabilir. Konsantrasyon eksikliğinin ruh hali ile ilişkili olduğunu anladığınızda, belirtiyle yani odaklanamama problemiyle değil, nedeniyle yani ruh haliyle başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Nedeni hassas bir şekilde ele alındığında, semptom düzelebilir.

Ne Yapabilirsiniz?

Çocukların konsantre olmayı öğrenmelerine yardımcı olacak bazı ipuçları:

Çocuklara bağımsız faaliyetler yapmaları için daha fazla zaman tanıyın. Bağımsız faaliyet süresi boyunca çocukların seçebileceği değişik beceri düzeylerinde çeşitli faaliyet imkanları sunun.
Bireysel farklılıkların farkında olun. Yalnızca yaparken daha rahat hissettikleri etkinliklerle ilgilenen çocuklar için, çeşitli öğretici faaliyetlerde de başarılı olmaları için yeni yöntemler bulun.

Çocuklar Odaklanmayı Nasıl Öğrenir? Beklentileriniz Ne Olmalı?

Birçok 6-7 yaşındaki çocuk, yetişkinlerin yapacaklarını söyledikleri şeyleri en küçük detaya kadar hatırlama kapasitesine sahiptir. (Ama söz vermiştin…) Ayrıca, önemli bir işle uğraşıyorlarsa uzun saatler boyunca buna devam edebilirler. (“Birkaç dakika daha lütfeeen!”)
Aynı zamanda, birçoğu akademik başarıya ulaşma baskısını giderek hissetmeye başlarlar. Aslında, bazen okumayı öğrenme baskısı o kadar büyük ki (kendilerinden bile kaynaklansa), bu odaklanmalarını zorlaştırıyor. Çocuklar dikkatlerini yoğunlaştırmak için ders çalışırlarken sık sık ara vermeliler.
Çok sayıda 6-7 yaşındaki çocuk giderek sosyalleşmeye daha fazla vakit ayırmak istiyor. Çocuklar birbirlerinin değişik özelliklerini fark ederler, ve birlikte takılmak isterler. Bu, çocukların bağımsız faaliyetlerde küçük gruplar halinde çalışmaları için harika bir dönemdir.

Call Now ButtonLütfen Arayınız