Web
Analytics
Çocuklar İçin Kahvaltı Önerileri » Bahar Erdem Beylikdüzü Anaokulu

Çocuklar İçin Kahvaltı Önerileri

Çocuklar İçin Kahvaltı Önerileri

Çocuğunuzun okula giderken iyi bir oranda protein içeren sağlıklı bir kahvaltı yapması önemlidir.

Çocuğunuzun okula giderken iyi bir oranda protein içeren sağlıklı bir kahvaltı yapması önemlidir. Peki ya neden? Araştırmalar, protein açısından zengin bir kahvaltı yaptıkları zaman çocukların dikkatini daha iyi sürdürebildiklerini gösteriyor. Protein dikkat, konsantrasyon ve düşünme için gereklidir. Ve protein açısından zengin bir kahvaltı, aslında beynin uyanıklığını en aza indiren çoğu şekerli karbonhidrattan daha fazla kalıcılık gücüne sahiptir.

Kahvaltı, sizin ve çocuğunuzun oturup okuldan önce birlikte vakit geçirmeniz için önemli bir zamandır. Yemeğinizi paylaşmak kısa sürede yakınlık hissi yaratması açısından da çok iyidir. Yemek saatini, neyi ve neden yediğiniz hakkında konuşmak için kullanın. Çocuğunuzun gıdaların sağlığını ve duygularını nasıl etkilediğini öğrenmesi için çok erken değildir. Şeker içeren bir kahvaltının aslında öğlen olduğunda onu nasıl aç, yorgun ve huysuz yapabileceğinden bahsetmelisiniz.

İyi Kahvaltı Seçenekleri

Kahvaltıyı sağlıklı seçeneklerle değiştirin:

1. Soğuk gevrek (5 gram lif veya daha fazlasını içeren) süt ve taze meyve ile

2. Yulaf

3. Haşlanmış yumurta

4. Sade yoğurt ile taze meyve

5. Çırpılmış yumurta

6. Dilimlenmiş avokado ve yarım İngiliz çöreği (tam tahıllı)

7. Soya veya protein tozu ile taze meyveli smoothieler

8. Doğal fıstık ezmeli ve meyve reçelli tam tahıllı ekmek

Gevrek Seçimi

İçinde taze meyve parçaları olan gevrek ve süt, muhtemelen en kolay hazırlanan kahvaltıların başında gelir ve çoğu çocuk bunu kolayca yiyebilir. Bütün halde tahıllar, 5 gram veya daha fazla lif ve çok fazla şeker içermeyen (porsiyon başına 8 gram veya daha az) gevrekler bulun.

Meyve suyu mu Meyve mi?

Bazı çocuklar meyve sever, bazıları meyve suyu. En iyi seçenek hangisi? İlginçtir ki doğru seçim meyve. Meyvenin posasının sindirimi uzun sürdüğünden, doğal şekerleri hızlı bir enerji oluşturmaz ve daha okulda yorgunluk yaşamasına sebep olmaz. Kahvaltıda taze meyve vermeye çalışın. En iyi seçenekler şunlardır: elma, kayısı, kiraz, üzüm, mango, papaya, şeftali, armut ve erik.

Yorum Yapın