Çocuklar neden dışarda oynamalı?

Çocuklar neden dışarda oynamalı?

Çocuklar neden dışarda oynamalı? Dışarı çıkın! Çocuğunuz sosyal becerilerini artırmanın yanında becerilerinin geliştiğini gördükçe kendine güvenini de oluşturacaktır.

Açık havada yapılan fiziksel oyun sayesinde, çocuğunuz becerilerinin arttığını gördüğünde kendine güvenini geliştirir: “Beni barfikslere tırmanırken izle, baksana ne kdaar yükseğe kadar sallanabiliyorum. Bana bak, bana bak!” Başta uzun kaydıraktan aşağı kaymaya çekinen bir çocuk sonradan bunu yapmak için cesaretini toplayıp büyük bir kişisel gurur duyacaktır.

Bu özgüven, sosyal güvene dönüşebilir. Fiziksel yetenekleri konusunda iyi hisseden çocuklar kendilerini genel olarak daha olumlu görme eğilimi gösterirler. Bu genel yeterlilik hissi, çocuklar diğer çocuklara yaklaştıkça, oyun oynarken ortaya çıkan sorunların veya çatışmaların çözümünde öneriler sunarken ve oyunun yönünü ve içeriğini değiştirmek isterken ortaya çıkar.

Sosyal gelişim fırsatlarının çatışma olduğunda bile oluşabileceğini unutmayın. Çocuklar, etkileşimde bulundukça, değişik oyunlar oynadıkça ve aynı oyuncak için rekabet ettiği sürece bazı anlaşmazlıklar kaçınılmazdır. Bununla beraber, toplumsal becerileri öğrenmesi için bu açık havada oyun oynama fırsatlarını (paylaşım, dili kullanma, oyuna başkalarını da dahil etmek, yer almak, “oyun kuralları” geliştirmek gibi) onlara sağlayarak çocuklarımızın yeni oyunlara girerken sosyal açıdan kendilerine güvenli olmalarına yardımcı olabiliriz.

Birlikte Oynamak

Çocuğunuz anaokulu çağına geldiğinde oyunlarda yer alacak ve oyun arkadaşlarıyla birlikte oyunlarının nereye gittiğini belirleyen ortak bir his edinecektir (ancak o ve arkadaşları planladıkları sonuca ulaşamazlarsa şaşırmayın). Çocuğunuz ve arkadaşları “İtfaiyecilik oynayalım” diye karar verebilir. Eski bir karton kutu, salıncaklar ya da parktaki bir bank yangın istasyonu olabilir. Bir kamyon veya vagon, itfaiye aracı; bahçe çiti veya kum havuzu, yanan bir ev olabilir. Bir de hortum eklersek su püskürtürler (tabi her yere:). Tüm bu olaylar aynı anda olabilir, ancak mutlaka “koordine edilmeleri” gerekmez. Başka bir deyişle, çocuğunuz daha arkadaşları yangın kamyonunu olay yerine sürerken yangını söndürüyormuş gibi yapabilir.

 

Dışarda oyun oynamak, bu yaştaki çocukların sosyal gelişiminde ve özellikle de kendine güven kurma konusunda kız çocukları için çok önemlidir. Kızlar, açık alanda oynadıkları oyunculuk odaklı oyunlarında içerde oynadıkları oyunlara göre daha iddialı olurlar. Bununla birlikte, çocuklar sosyalleşerek oyun yoluyla daha iyi empati kurmayı öğrenirler ve çatışmalarla başa çıkmak için daha fazla beceri geliştirirler. Çocuklar, halka açık parklarda yaşıtları, kardeşleri ve yeni edindikleri oyun arkadaşlarıyla aktif oyun oynadıkça ve bu oyunlar geliştikçe işbirliği yapma ve liderlik becerilerini de geliştirme fırsatı bulurlar.

Harika Açık Hava Oyunları

Safari. Mahallenizin parkına ya da hatta arka bahçenize plastik hayvan koleksiyonu yapın. Çocuğunuz ve arkadaşları bakmazken onları saklayın. Şimdi hayvanları bulmak için bir safari yolculuğu başlatın. Çocuklar, kelebek ağlarıyla hayvanları yakalayabilir. Aynı türden birden çok hayvana sahipseniz, çocuklar aynı türden hayvanlardan birini bulmak için takım oluşturarak avlanabilir.

Yaprakpireleri. Bu oyun sonbahar için. anaokulu çağındaki çocuğunuza ve arkadaşlarına, avluda veya parktaki düşmüş, sararmış yaprakları toplamalarını önerin. Eğer yeterince varsa, çocukların aralıklı yığınlar yapmasını sağlayın. Yapraklar birbirinin karşısında duran birer düz çizgi halinde olabilir veya bir nesneden (tezgah, kaya, yol vb.) veya bölgeden diğerine giden “yol” halinde olabilir. Çocuklar daha sonra yığından yığına atlayarak yaprak piresi oyununu oynayabilirler. Bunun bir versiyonu da çime ya da yere basmadan sadece yapraklara veya nesnelere basma oyunu olabilir.

Dışarıya Çıkarılabilecek Oyun Malzemeleri

Temalı oyunlar için fırsatlar oluşturarak sosyal etkileşimi canlandırabilirsiniz. Spor organizasyonları sosyal etkileşim için fırsatlar sunarken, daha kontrollü ve hedef odaklı olma eğilimindedirler. “Özgürce oynamak” daha çocuklara yöneliktir.

Bir pizza dağıtım oyunu ortaya çıkarmak için: Pizza kutuları, fatura defterleri, plastik kaplar, önlükler ve plastik karıştırma kapları sağlayın.

Dış mekan duvarları için: Yapım aşamasında olan bir eve gidin ve ahşap parçaları, hurda parçaları olup olmadığını öğrenmek için ordaki ekipten yardım isteyin. Bir metre ve daha az uzunlukta olan küçük parçalar toplayın. (Basınçlı ahşaptan uzak durun, çünkü zararlı maddeler içerir.) Siz ve çocuklar zımpara kağıdı ile sivri uçları pürüzsüzleştirebilirsiniz ve işte! … dış mekan duvarları ortaya çıkar. Blokları küçük ölçekli inşaat oyuncakları, samanlar, kürekler, lastik bantlar ve ip ile birleştirin ve bu sayede çocuklar harika kompleks inşaat alanları oluşturabilirler.

“Evler” veya “Çadırlar” için: Daha uzun boylu keresteler elde edin ve çocukların onlarla birlikte bir şeyler inşa etmesine izin verin. Daha uzun boylu olanları plastik maddelerle (çoğu markette bulunur), karton kutularla ve eski duş perdeleriyle birleştirin. Çocuğunuz ve arkadaşlar birlikte inşa ettikleri ve onları sosyal becerilerini kullanmalarına teşvik eden yapılar yaratabilirler ve onların içinde oynayabilirler.

 

Call Now ButtonLütfen Arayınız