Çocuğunuzu Öğrenmeye Teşvik Etmek

Çocuğunuzu Öğrenmeye Teşvik Etmek okul içinde ve dışında bilgi açlığını desteklemekle mümkündür.

Çocuğunuzun yıldız bir öğrenci olmasını istiyorsanız, öğrenmeyi sınıf duvarlarıyla sınırlamayın. Orada öğrendiği becerilerin entelektüel ve sosyal gelişiminde çok önemli olmasına rağmen, çocuğunuz fikir dünyasını açmak için yardımınıza ihtiyaç duyar. Keşfettikçe artan neşesi okul ödevlerinde kendini gösterecek ve böylece akademik başarılarını da arttıracaktır.

1-Çocuğunuzun dünyasını okumayla doldurun. Büyük çocuğunuzla sırayla okuyun veya herkesin kendi kitabını okuduğu bir aile okuma saati yaratın. Evinizi kitaplar, gazeteler, hatta poster ve yazılı servis altlıklarıyla doldurup okumanın sizin için ne kadar önemli olduğunu gösterin.

2-Onu düşüncelerini ifade etmesi, duygularından bahsetmesi ve kendi kararlarını vermesi için cesaretlendirin. Akşam yemeğinde ne yemek istediğine veya okuldan arta kalan zamanlarını neyle değerlendireceğine kendisi karar versin. Aile kararlarıyla ilgili fikirlerini sorun ve bu fikirlere değer verdiğinizi ona gösterin.

3-Çocuğunuzun ilgi alanlarına siz de ilgi duyun ve onu heyecanlandıran konuları araştırması için teşvik edin. Eğer atlara ilgi duyuyorsa, ona at binme hikayeleri önerin veya ansiklopediden atlarla ilgili 5 özellik bulmasını isteyin.

4-Çocuğunuz için, dinleme ve görerek öğrenmeden, sıralamaya kadar değişik öğrenme şekillerini destekleyen oyun fırsatları yaratın. Açık uçlu oyunu teşvik eden, blok ve lego gibi malzemeler, çocuğunuz büyüdükçe onun yaratıcı ifade ve problem çözme becerilerini geliştirir. Bu oyunları keşfetmek için çokça planlanmamış oyun saatine ihtiyacı olacaktır.

Çocuğunuzu Öğrenmeye Teşvik Etmek – İstekli olduğunuzu gösterin

5-Öğrendiğiniz yeni şeyleri heyecanla aktarın. Ona, yeni bilgilere ulaşmanın çeşitli yollarından bahsedin. Örneğin, internette bahçecilik araştırmalarınız veya Amerikan Edebiyatı üzerine aldığınız gece dersleri.

6-Okulda ne öğrendiğini sorun, notlarını değil. Okulda öğrendiklerini size de öğretmesini isteyin. Öğrendiklerini kendi cümleleriyle aktarması aklında kalmasına yardımcı olacaktır.

7-Çocuğunuzun okuldaki kağıtlarını ve ödevlerini düzenlemesine yardımcı olun, böylece ödevleri konusunda kontrolü elinde hisseder. Ödevi fazla göz korkutucu görünüyorsa, öğrenmek yerine endişelenmeye daha çok vakit ayıracaktır. Üzerinde fazla yük hissetmediğinden emin olmak için düzenli aralıklarla kontrol edin.

8-Ne kadar küçük olursa olsun başarılarını kutlayın. Bir kitap raporu hazırladığında özel bir sürpriz yapabilir, okuduğu kitabı bitirdiğindeyse bir saat video oyunu oynamasına izin verebilirsiniz. Böylelikle, öğrenmeye ve kendisine meydan okumaya teşvik etmiş olursunuz.


9-Gelişen yetenekleri teşvik ederek, çocuğunuzun güçlü yanlarına odaklanın. 
Matematik sınavında başarılı olamasa bile, İngilizce dersinde güzel bir şiir yazmış olabilir. Matematik test kitabıyla birlikte, ona bir günlük de alın.

10-Günlük olayları öğrenme fırsatlarına dönüştürün. Onu çevresindeki dünyayı keşfetmeye, soru sormaya ve bağlantı kurmaya cesaretlendirin.

Call Now ButtonLütfen Arayınız