Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ?

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Beş öğretmen size okul öncesi yaş grubunun okulda nelere ihtiyaç duyacağını anlatıyor.

Çocuğunuzun okul öncesi yılları sona eriyor ise, düşünceleriniz büyük ihtimalle anaokuluna kayıyordur. Peki ya çocuğunuz “büyük” okuluna geçmeye hazır mı? Anaokulu öğretmenleri yeni öğrencilerinin hangi becerilere sahip olmasını ister? Bu soruları yanıtlamak ve sizi rahatlatmak için, ülke çapında saygıdeğer Anaokulu öğretmenlerinden çocuğunuza anaokuluna hazırlık becerileri kazandıracak görüşlerini paylaşmalarını istedik.

Çocuklarda aradıkları beceriler sizi şaşırtabilir. Ülke çapında eğitimi geliştirme ve standartları karşılama beklentisi nedeniyle, çocuğunuz ana okuluna başlamadan önce müfredata ayak uydurabilmesi için alfabeyi, sayıları, şekilleri ve renkleri bilmesinin önemli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Öğretmenler çocukların alfabeyi ve sayıları biraz tanıyıp da okula başlamalarını isterler ancak, çocuğunuzun akademik başarısını tehlikeye atmanızı istemezler. Çocuğunuzun öğrenimine zemin hazırlayan, aynı derecede değilse de önemli hazırlık uygulamaları vardır. Hedef öğrenmeye hevesli öğrenciler yetiştirmektir ve bu oyunlar ve günlük aktiviteler yardımıyla kolaylıkla sağlanabilir.

Aşağıda, Anaokulu öğretmenlerinin en çok aradığı, okula başlamadan önce çocukların yapabiliyor olması gereken becerileri listeledik.

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Gerekli Beceriler :

-Öğrenmeye hevesli olma
-Gelişmiş sözlü dil becerileri
-Dinleme yeteneği
-Bağımsız olma arzusu
-Başkalarıyla sorunsuz geçinebilme
-Güçlü ince motor becerileri
-Temel harf ve sayıları tanıma

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Öğrenmeye Hevesli Olma

Kim Hughes, “Çocukların en verimli dönemlerinde okulda başarılı olması için aradığım bazı özellikler var.” diyor. “Çocuk öğrenmeye hevesli mi? Keşfetmeye istekli mi? Görevler zor geldiği zaman soru sorup, inisiyatif kullanıp ısrar ediyor mu?”

Sandra Waite-Stupiansky, “Ebeveynler dünyayı Anaokulu öğrencisi çocuklarıyla keşfe çıkmak ve o bitmek bilmeyen soruları cevaplamak için her gün biraz zaman ayırabilir.” diyor. Arabada giderken veya parkta yürürken, çocuğunuza etrafındakileri gösterin. Değişik ağaçları veya yem kabındaki değişik kuşları gösterebilirsiniz. İşlerin nasıl yürüdüğünü gösterin. “Çocuğunuza hipotez oluşturma, test etme, yeni sorular bulma ve teoriler geliştirme becerisi olan temel bilim becerisini aşılamış olursunuz.” diye de ekliyor Waite-Stupiansky. “Çocuklar fark ettikçe daha da meraklı olurlar. Ve anaokulundayken o merakın üzerine inşa edeceğiz.”

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Gelişmiş Sözlü Dil Becerileri

Lisa Mosier, “Çocuklar dünyaları hakkında geniş bir geçmiş bilgisine ve onunla birlikte kullanılabilecekleri kelimelere ihtiyaç duyuyorlar. Nereye gittiklerini ve neler hakkında konuşabileceğini bilmek istiyorum” diyor. Çocuğunuzu yeni yerlere götürüp, gördüğü şeyleri ona kelime ve tanımlarla açıklarsanız dil gelişimine katkıda bulunursunuz. Hayvanat bahçesinde, “Orada bir kaplan var. Çizgileri olduğunu ve aslandan farklı göründüğünü fark ettin mi?” gibi açıklamalar yapın. Mosier, bu deneyimlerin yazın yeteneği üstünde büyük etkisi olduğunu söylüyor. Sözlerine ek olarak “Eğer hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanlar hakkında bir kitap okuyorsan ve “Kaplana bakın” yazıyor ama sen aslanla kaplan arasındaki farkı anlayamıyorsan, o zaman yeterli bilgi birikimine sahip değilsin demektir. Çocuklar, bilmedikleri kelimelere denk geldiklerinde, o kelime sözcük dağarcıklarında olmadığı için sağlıklı tahmin yürütemeyeceklerdir.” diyor.

Araştırmalar sonraki yıllardaki okuma başarısının ana okulundaki gelişmiş sözlü kelime dağarcığına bağlı olduğunu gösteriyor. Waite-Stupiansky, “Kelimeleri birkaç farklı bağlamda ve konuşmada kullandığınızda hafızalarına nasıl kazıdıklarına inanamayacaksınız.” diyor.


Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ?  Dinleme Becerisi

Çocuk edebiyatı, genişleyen sözcük dağarcığı için harika bir kaynaktır. Jayne C. Isaacs, “Ebeveynlerin her gün çocuklara kitap okumasını isteriz. Bir bakışta saatlerce televizyonun karşısına oturan veya bilgisayarın başından kalkmayan çocukları tanıyabilirim. Onlara bir hikaye okuduğumuzda ve kendi kelimeleri ile akıllarından kalan veya sevdikleri kısımları anlatmalarını istediğimizde, bunu yapamıyorlar. Ayrıca, sözcük dağarcığını ve kavrama becerisini geliştirmenin yanı sıra, okumak Anaokulu sınıfında gerekli dikkat becerilerini geliştiriyor. Dinlemek okul kurallarının en önemlilerindendir” diye konuştu. Öğrenciler, öğretmenin anlattıklarına konsantre olabilmeli, yönergeleri dikkatle dinlemeli ayrıca kelime ve harflerin sesine odaklanabiliyor olmalıdır.

“Hikaye okurken ne kadar iyi canlandırırsanız, çocuğunuz dinlediği şeye o kadar kolay odaklanabilir.” diyor Armando Argandona. Karakterler için farklı sesler kullanın. “Sence bu neden oldu?”, “Bu senin başına gelse ne hissederdin?” ve “Sence sonrasında ne olacak?” gibi sorularla çocuğunuzun eleştirel düşünmesini sağlayın. Ritmik müzik duydukları zaman çocuklarınızı el çırpmaya veya ayakla ritim tutmaya davet edin, bildikleri hikayelerde cümleleri tamamlamalarına izin verin. Tekerlemeli ve ritimli kitaplar (Anne Kaz ve Dr. Seuss gibi), çocukların sırada neyin geleceğini önceden tahmin etmelerine ve sözcüklerin başında ve sonundaki sessiz harfleri bulmalarına yardımcı olur. Bu ise kelimelerdeki hemen fark edilemeyen tınıları duyma becerisi olan ses bilimsel farkındalığı güçlendirir. Çocuğunuz “kedi” kelimesini, aslında ka, a, de, i seslerinden oluştuğunu anlamadan okuyamaz.

Şarkı söylemek okuma becerilerini de geliştirir. Mosier, tekerlemeler ve Anaokulu şarkılarının sözlerini değiştirin diyor.  Örneğin, “Twinkle Twinkle Minik Işık” yerine “Dinkle Dinkle Dittle Dar” diyebilirsiniz.


Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Bağımsız Olma Arzusu

Öz-yardım becerilerinin özendirilmesi çocuğunuzu anaokuluna hazırlamak için önemli bir adımdır. Argandona, kaç çocuğun anaokuluna bir ceketi nasıl askıya asacağını bilmeden geldiğini görseniz çok şaşırırdınız, diyor. Ceketi askıya kendiniz asmak daha hızlı bir çözüm olabilir, ancak çocuğunuzun okula uyum sağlamasında bağımsızlık önemlidir, diye vurguluyor. Öğretmenler çocukların şunları yapmasını bekler:

-Ceketlerini giyip çıkarıp asabilmelerini;
-“Botlarını çıkar ve spor ayakkabılarını giy.” gibi basit talimatlara uyabilmelerini;
-Tuvalete gidip ellerini yıkamayı;
-Burunlarını silebilmeyi ve öksürdüklerinde ağızlarını kapatabilmeyi;
-Basit düğmeleri ve çıtçıtları ilikleyip açabilmeyi;
-Temizce yiyip bardağa bir şey dökebilmeyi;
-Meyve suyunu açıp pipeti geçirebilmeyi.

Hughes, “Bazı çocuklar anne ve babalarına o kadar bağımlıdırlar ki bu işleri öğretmenlerinin yapmasını beklerler” diyor “Fakat bir sınıfta 20’den fazla çocuk olduğunda, burun silmeye uğraşmak zor olabiliyor!” diye de ekliyor. Ancak, ayakkabı bağlamak genellikle birinci sınıfa kadar kazanılamayan bir beceridir.  Hughes, çocuklar ayakkabılarını bağlayamıyorsa çıtçıtlı ayakkabı kullanılmasını öneriyor.

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Başkalarıyla Sorunsuz Geçinebilme

Çocuğunuz paylaşım, uzlaşma, sıraya girme ve problem çözme gibi temel sosyal becerilerini geliştirirken yardımınıza ihtiyaç duyar. Waite-Stupiansky, “Çocuklar bu yaşlarda doğal olarak ben merkezcidirler, her şeyi paylaşmalarını beklemeyiz. Fakat anaokuluna başladıklarında, duygularını kelimelerle ifade edebilmeli ve iki kişinin aynı şeyi aynı anda kullanabileceğini anlamış olmalılar.” açıklaması yaptı.

Eğer çocuğunuzla legodan bir şeyler inşa ediyorsanız ve çocuğunuz sizin kullandığınız parçayı almak için uzanırsa, Hughes çocuğa önce “Bunu alabilir miyim?” diye sormasını öğretmeniz gerektiğini öneriyor. “Seninle legomu paylaştığıma sevindim.” gibi bir cümle kurabilir ve çocuğunuzun başkalarıyla paylaşım yaptığını gördüğünüzde “Seninle gurur duyuyorum. En sevdiğin oyuncağı paylaşması zordur ancak sen bunu başardın. Aferin!” gibi ifadelerle onu özendirebilirsiniz.”

Hughes’ın önerilerine göre arkadaşlarıyla oyun oynamak için buluştuğunda ya da parka gittiğinde onu duyabileceğiniz mesafede kalın ki bir sorun olduğunda bunu çözmesine yardımcı olabilesiniz. Oğlunuz bir oyuncak üzerinde güç mücadelesine girmişse ve içinden çıkamıyorsa, olaya dahil olup “Burada bir sorun varmış gibi duruyor. Bu konuda ne yapabiliriz?” diyerek olası çözümleri bulmasına yardımcı olun, eğer gerekliyse kendi çözüm yolunuzu da önerebilirsiniz. Hughes ayrıca “Çocuklara başkalarının duygularını anlamalarında yardımcı olun. Arkadaşının suratına baktığında suratının düşük olduğunu veya gözlerinin yaşlı olduğunu görüp onun üzgün olduğunu anlamalarını isterim.” diyor. Bu öğretmenler tarafından ödüllendirilen merhamet ve empati duygularını besler.

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Güçlü ince motor becerileri

Çocuğunuzun elleri anaokulunda her gün kullanılan boyama, kesme, yapıştırma ve kalemi tutma becerilerine yetecek kadar güçlü olmalıdır. Argadona, “Birinci haftaya geldiğimizde çoktan harfleri yazmaya başlıyoruz. Eğer çocuk kalemi düzgün tutamazsa, geride kalacaktır.” diyor.

Kalemi doğru şekilde tutmak için, çocukların avuç içi ve parmaklarındaki küçük kasları geliştirmeleri gerekir. Hughes, çocuğunuza bir boru temizleyicisi ve makarna verip bilezik ve kolye yaptırmanızı öneriyor. Böylece kalem tutarken işine yarayacak hareket olan parmaklarıyla sıkıca kavramayı öğrenebilir. Veya çocuğunuzdan evdeki bitkileri spreyle sulamasını isteyin, bu sayede hem yazı yazma hem de makas tutma becerisi gelişir. Kil üzerine parmaklarla yazı yazmak da kağıda yazmaya güzel bir alternatiftir ve özellikle yazı yazmak veya çizim yapmak istemeyen çocuklara yardımcı olur. Çocuk kili küçük parçalara kesmeyi de deneyebilir.

Hughes’a göre, çocuklara değişik boyutlarda ve şekillerde kalemler vermeliyiz. Çoğu kişi tombul kalemlerin daha kolay tutulduğunu düşünür ancak bu çocuklar için doğru değildir. Güçsüz elleri için daha küçük ve kısa bir kalem çok daha iyi olacaktır.

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Temel harf ve sayıları tanıma

Anaokulu öğretmenleri çocuklara harf seslerini ve nasıl yazmaları gerektiğini öğretmenin onların sorumluluğu olduğunu biliyorlar ancak, öğrencilerin okula başladıklarında gördükleri harfleri tanıyor olmalarını da umut ediyorlar. Ayrıca, 10’a kadar sayabilmelerini, 1’den 5’e kadar sayıları tanıyabilmelerini ve bazı şekil ve renkleri bilmelerini bekliyorlar.

Ancak öğretmenler çocuğunuza alıştırma kitapları veya bilgi kartlarıyla sınav yapmanızı istemiyor. Isaacs bu konu hakkında “Sınav olmadan veya kağıt kalem alıp masa başına oturmadan da bir çok şey öğrenilebilir. Çocuğunuz legolarını şekil veya renklerine göre ayırırken kendiliğinden öğrenir. Kızınız çay partisinde bebeklerine verdiği kurabiyeleri sayarken pratik yapmış olur. Oğlunuz ise buzdolabına harfli mıknatıslarla yazı yazarak harfleri tanımaya başlar.” açıklaması yapıyor.

“Her gezi, öğrenmek için kendiliğinden doğan bir fırsattır” diye de ekliyor. Çocuğunuzla tahmin etme oyunları oynayın. “3 rakamının yanında bir şeyler görüyorum acaba ne olabilir?” gibi sorular sorabilirsiniz.

Mosier, yoğun pratikle öğretmenizi ve çocuklara harflerin her yerde olduğunu göstermenizi istiyor. “Bak, orada Market yazıyor. Hadi heceleyelim. M-A-R-K-E-T.” gibi egzersizler yapabilirsiniz. Çocuğunuzun adındaki harfleri içeren eşyaları gösterin.

En önemlisi, her zaman eğlenceye odaklanın. Mosier, “Rahatlayın ve çocuklarınızın keyfini çıkarın. Birlikte kitap okuyun, oyun oynayın ve gezin. Bunları yaparken de sürekli konuşun.” diyor.

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Öğretmenlerle Tanışın

Armando Argandona 25 yıldır öğretmenlik yapıyor. California Anaokulu Derneği’nin başkanı olarak seçilmiş ve Domingus Hills’teki California State Üniversitesinde master derslerine giriyor. Los Angeles, Doğu Yakası’ndaki Ford Bulvar Okulu’nda Anaokulu öğretmenliği yapıyor.

Kim Hughes 21 yıldır kreş ve Anaokulu öğretmenliği yapıyor. National Association for the Education of Young Children Derneğinde görevli, ve Raleigh’teki Project Enlightenment (Aydınlanma Projesi) için Anaokulu öğretmenliği yapıyor.

Jayne C. Isaacs 35 yıllık Anaokulu öğretmeni, aynı zamanda okul bölgesinin Çeşitlilik Komitesinde ve Erken Müdehale Komitesinde görev yapmakta. Danbury’deki Great Plain Okulu’nda Anaokulu öğretmeni.

Lisa Mosier 21 yıldır 4 ve 5 yaşlarındaki çocuklara öğretmenlik yapıyor. Ulusal Öğrenme Engelliler Merkezi’nden bir ödül aldı ve şu anda Milwaukee’deki Frances Starms Erken Çocukluk Merkezi’nde ders veriyor.

Sandra Waite-Stupiansky, 27 yıllık öğretmenlik kariyerinin son 8 yılında Anaokulu öğretmenliği yaptı. Oyunlarla Akademik Öğrenme kitaplarının yazarı ve Edinburg Üniversitesi’nin Miller Laboratuar Okulu’nda Anaokulu öğretmenliği yapıyor.

Call Now ButtonLütfen Arayınız