Birlikte Hareket Etmek ve Öğrenmek

Birlikte Hareket Etmek ve Öğrenmek

Küçük çocuklar için, tüm vücut keşfetmek ve büyümek için bir alandır. İşte çocuğunuzun gününe daha fazla fiziksel aktivite katmak için birkaç yöntem.

Parkta ebeveynleri ile gezinirken, 5 yaşındaki Lexie koşuşturmaya başlıyor ve gururla kendi etrafında dönüyor. Son zamanlarda açık havada ve çimlerde yeni öğrendiği hareketini göstermeden duramıyor. Annesi ve babası da onu fiziksel yeteneklerini geliştirdiği için hep övüyor.

Lexie’nin ailesi ona bir ömür boyu sürecek müthiş bir armağan veriyor: düzenli fiziksel aktivite için zaman, mekan ve teşvik. Sağlığı korumayı öğrenmek, fiziksel aktivite azaldığında çocuğunuza öğretebileceğiniz en önemli şeylerden biridir özellikle de çocuklukta obezite tüm zamanların en yüksek oranına sahip olduğu için.

İstatistikler büyük önem taşıyor. National Academies Tıp Enstitüsüne göre, 2 ila 5 yaş arasındaki çocuklar için obezite oranı iki katına çıktı ve obezite anaokulu çağındaki çocuklarda % 20’den ilkokul öğrencilerinde % 25’ten fazla görülen ciddi bir sağlık durumu haline geldi.

Obezitedeki artış fiziksel aktivitelerdeki belirgin düşüşten kaynaklanmaktadır. Kaiser Aile Vakfı’na göre, küçük çocuklar şimdi dışarıda oyun oynamak için harcadıkları zamanı çoğunlukla televizyon ve bilgisayar ekranlarının önünde oturmaya harcıyorlar. Aynı şekilde, son yıllarda okullarda doğru planlanmamış oyun süresi (boş zaman) ve beden eğitimi dersleri daha kısa, daha az önemseniyor ya da tamamen ortadan kalkmış durumda. Bu, üzücü bir gerçek: Amerikan çocukları, her yaşta giderek daha az aktif hale geliyor ve çocuklukta hareketsizlik, yetişkinlikte yaşam alışkanlıklarının oluşmasıyla ve obezite ile çok bağlantılı.İyi haber şu ki, siz ebeveyn olarak bu eğilimleri tersine çevirebilirsiniz. Daha da iyisi, çözümün önemli bir kısmı çok kolay: birlikte hareket edin! Birlikte yakalamaca oynamak, akşam yemeğinden sonra yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek ya da top oynamak, yalnızca çocuğunuzun temel fiziksel becerilerini geliştirmeye yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda kendiniz ve çocuğunuzun vücuduna iyi bakmanın önemli olduğu mesajını veren güçlü bir motivasyondur. Sağlıklı beslenme ile birleşen bol fiziksel aktivite, erken çocukluk dönemi obezitesine karşı koymak için mükemmel bir panzehirdir.

Fiziksel Aktivite ve Öğrenme

Çocukların kitaplara ihtiyaç duydukları kadar egzersiz yapmaları da gerekir. Hatta fiziksel becerilerin öğretilmesi, öğrencilerin okul hayatında da daha iyi öğrenmelerini sağlar. Birçok çalışma çocuğun genel sağlığı ve öğrenme gücü arasında bir bağlantı olduğunu ileri sürmektedir. Fiziksel olarak sağlıklı olmak, bir çocuğun davranışlarından göreve odaklanma becerisine kadar her şeyi etkileyebilir. Hareket, küçük bir çocuğun varoluşunun temel bir gerçeğidir. Erken çocukluk uzmanı Mimi Chenfeld en iyisini şöyle anlatıyor: “Hareket etmek, nefes almak kadar doğal bir öğretidir.”

Bir çocuğun hayatındaki bu noktaya karşı değil de, onunla birlikte çalışmak önemlidir. Çocuklar kıpır kıpır ve hareketli olmalı. Anne-babalar (ve öğretmenler) hareketliliği engellemek yerine çocukları mümkün olduğunca vücutlarını kullanmaya teşvik etmeye çalışmalıdırlar. Neyse ki, en iyi programlar hareket ve fiziksel aktivitelere yüksek öncelik veriyor ve öğretmenler motor becerilerinden sıçramaya, dans etmeye, zıplamaya ve tırmanmaya kadar tüm hareketleri okul öncesi ve anaokulu çağındaki çocukların gününün her saatine dâhil ediyorlar.

Fiziksel oyunlar, sosyal ve duygusal gelişim için de fırsatlar sunar. Çocuklar, kendi fiziksel becerilerinin gelişmesine tanık oldukları için kendine güven geliştirirler. Bu, aynı zamanda toplumsal güven demektir: Fiziksel yeteneklerinden gurur duyan bir çocuk genel olarak kendisini daha olumlu görme eğilimindedir. Yetenek duygusu, diğer çocuklara oynamaya yaklaşırken, oyunlar için yeni önerilerde bulunurken ve sorunları çözerken kendini ortaya koyar.

Uygulamanın Gücü

Fiziksel beceriler üç kategoriye ayrılır:

Lokomotor beceriler: Bir noktadan diğerine geçmek; yürüme, koşma, atlama gibi.

Denge becerileri: Çevrede hareket ederken yuvarlanma, atlama ve iniş gibi durumlarda dengeyi korumak.

Manipülatif beceriler: Cisimlere güç uygulama, daha çok oyunlarla ve sporla ilgili olarak atma, yakalama ve tekmeleme.

Bu becerilerin hepsi bebeklik döneminde başlar, 4 aylık bebeğin yatağının üstündeki sarkan oyuncaklarla ortaya yetenek daha sonra 12 yaşında beysbolda gol atması ile devam eder.

Tıpkı çocuklar konuşmayı, okumayı veya yazmayı öğrenirken keşif zamanına ihtiyaç duydukları gibi, yeni fiziksel beceriler uygulamak için de aynı şekilde zamana ihtiyaçları vardır. Ebeveyn olarak, mükemmel bir rol model ve danışman görevi üstleniyorsunuz. Onun harekete geçmesini sağlayın ve onunla oynayın. Active for Life kitabının yazarı Steve Sanders, çocukların yeni bir beceri öğrenirken kibarca yönlendirmelerden fayda sağladığını ileri sürüyor. Örneğin, çocuğunuz atlamayı öğreniyorsa, “Harika! Şimdi dizlerini bük” veya “Aynı anda her iki ayağınla yere basmayı unutma” gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Bir seferde sadece bir ipucu vermek en iyisidir, çünkü çok fazla yönlendirme de kafa karıştırıcı olabilir.

Daha Fazla Günlük Aktivite Yapmak

Ulusal Spor ve Beden Eğitimi Derneği, küçük çocuklar için bu spor önerilerini sunmaktadır:

• Bebekler her gün düzenli olarak 30 dakikalık planlanmış fiziksel aktivite yapmalıdır.

• Okul öncesi dönemdeki çocuklar günlük 60 dakikalık planlanmış fiziksel aktivite yapmalıdır.

• Okul öncesi dönemdeki çocuklar ve yeni yürümeye başlayan çocuklar, günlük olarak, en az 60 dakika ve planlanmamış birkaç saatlik fiziksel aktivite yapmalıdır.

• Gençler ise, uyku haricinde 60 dakikadan daha uzun süre sabit kalmamalıdır.

Fiziksel aktivitenin birlikte yapılan bir şey olabileceğini unutmamak önemlidir. Başka bir deyişle, çocuğunuza gün boyunca bir tavsiye edilen miktarı almasına siz yardımcı olabilirsiniz; hepsinin bir anda olması gerekmez. Elbette, çocuğunuzu harekete geçirmenin en iyi yolu bunu onla beraber yapmaktır. Çocuğunuzla geçirdiğiniz zaman içine egzersizi dâhil etmek çok zor değil ve eğlenceli olacaktır. Onu sağlıklı bir yaşam tarzına teşvik etmek için birçok kursa gitmeniz ve farklı sporlar yapmanız şart değil. İşte fiziksel aktiviteleri günlük faaliyetlerinize sokmanın bazı yolları:

Birlikte Hareket Etmek ve Öğrenmek – Birlikte dışarıda oynayın

Akşam yemeğinden sonra mahallenizde bir fitness yürüyüşü yapın ya da okula giderken birlikte yürüyün veya koşun. Yere bir bant yapıştırarak denge yürüyüşü yapın. Merdivenlerde aşağı ya da yukarı zıplama adımları yapın. Ağaçların ve posta kutularının arkasına saklanın. Eğimli bir çim alan veya parktaki bir tepe yuvarlanmak için idealdir. Hafif küçük toplar, balonlar ve hatta iplerden yapılmış (özellikle küçük çocuklar için) toplarla yakalamaca oynayın. Kovalamaca oynayın. Yakalamaya çalışmak heyecanlı ve eğlenceli olacaktır. Sırayla kovalayan ve kovalanan olun ve oyunu sarılmayla bitirin.

Birlikte Hareket Etmek ve Öğrenmek – Ev işlerini paylaşın

Ev işleri fazlasıyla fizikseldir. Şüphesiz çamaşır yıkamak için ve arabadan market poşetlerini taşırken epey çaba sarf ediyorsunuzdur. Çocuğunuzun bu görevleri üstlenmesine yardımcı olun, sonra güçlü olduğunu söyleyerek onu övün. Çocuklar ayrıca süpürgeye de yardım edebilirler.

Birlikte Hareket Etmek ve Öğrenmek – Evde bir engelli parkur yapın

Sandalyeler, yastıklar, masalar, koltuk minderleri ve büyük ve küçük oyuncaklar, gezinmek için koordinasyon gerektiren bir parkuru oluşturmak için kullanılabilir. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak daha zor veya daha kolay hale getirin. Yerde veya çimlerin dışında birkaç hulop koyun ve onlar “göller” olsun. Çocuğunuz gölden göle bir kurbağa gibi atlayabilir. İçinden geçmek için bir tünel oluşturmak için de bir sandalye dizisi ayarlayın.

Birlikte Hareket Etmek ve Öğrenmek – Doğaya çıkın

Taş atın. Tabi ki birbirinize veya diğer insanlara değil, avlu veya parkın geniş bir alanına ya da bir göle veya nehire. Bu eğlenceli bir oyundur, aynı zamanda koordine edilmiş sporlar için mükemmel bir uygulama olabilir. Sopalarla oynayın. Şiddeti teşvik etmeyin, ancak çubukları ağaçlara veya çit direklerine çarparak veya baston olarak kullanmanızı öneririz.

Birlikte Hareket Etmek ve Öğrenmek – Harekete ilham vermek için müzik kullanın

Dans müziği çocuklara harekete geçmelerini sağlıyor. Rutin görevlere eşlik edecek şarkılar hazırlayın. Çocuklar, saçma şarkıların eğlenceli yönlerini sever ve yakında kendileri şarkı sözleri uydurmaya başlarlar. “Row, Row, Row Your Boat” ya da “All Around the Dut Bush”, “Head, Shoulders, Knees and Toes”, “If You’re Happy and You Know It”, “Ben Küçük Bir Tencereyim”, “Itsy Bitsy Örümceği”, “Hokey Pokey” ve “Otobüste Tekerlekler” gibi şarkılar söyleyin. Tabi ki gürültülü olacaktır ama çocuklara ritim aletleri sağlamak daima iyi bir fikirdir. Bongo davulları, marakas ve darbuka gibi gerçek aletler alabilir ya da ev eşyalarının her çeşidiyle ev yapımı müzik aletleri yapabilirsiniz.

Birlikte Hareket Etmek ve Öğrenmek – Farklı aletler önerin

Kâğıtlar veya şeritli bantlar “rüzgâr gibi koşmaya” ilham verirken, ipek eşarplar da yapraklar gibi dalgalandırarak kullanılabilir. Çocuklar ayrıca atkıyı dizgin haline getirebilirler ve ata biniyor gibi yapabilirler. Bir “nehir” yaratmak için yere renkli eşarplar yerleştirin ve suyun içinde ne kadar yol kat edeceğinizi ya da hangi yolları geçeceğinizi görmeye çalışın.

Birlikte Hareket Etmek ve Öğrenmek – Sanat projelerine fiziksel aktiviteler ekleyin

Örneğin, poz veren bir çocuk, ya da duvarlara ve buzdolabına yapıştırmak için eserlerini yaratırken için ister istemez kol hareketleri yapabilir. Büyük duvar kâğıtlarını duvara bantlamak da yaratıcı bir eğlence olabilir. Kil ve oyun hamuru oynamak da hareket etmek için iyidir. Ayrıca sanat projelerinizi açık havada da yapabilirsiniz. Ayak boyama için geniş kâğıt parçaları bulun ve yerlere yayın veya zararlı olmayan boyaları kaplara koyarak karıştırın ve suluboya yapın. Sonra, bir sonraki yağmura kadar duracak bir kaldırım tuvali yaratın. Evin önünde tebeşirle yarış pisti yaratmak da fiziksel oyun olarak değerlendirilebilir.

Birlikte Hareket Etmek ve Öğrenmek – Çocuğunuzun zihnini çalıştırın

Matematiği düşünün: Hemen hemen her fiziksel hareket ölçülebilir. Örneğin, ne kadar uzağa atlayabilirsin? Ne kadar hızlı koşabilirsin? Ne kadar yükseğe zıplayabilirsin? Kaç kere durmadan ip atlayabilirsin? (İlerlemeyi göstermek için de zemine işaretler koyabilirsiniz)

Daha fazla aktivite için Anaokulu Etkinlikleri yazımıza bakabilirsiniz.

Hareket terapisi ve anne – çocuk dans etmesi ile ilgili çalışmaya buradan bakabilirsiniz.

Call Now ButtonLütfen Arayınız