Kategori: Beslenme

Sağlıklı Çocuk Kahvaltıları – 8 Fikir

Sağlıklı Çocuk Kahvaltıları  : 8 Sağlıklı Kahvaltı Fikri

Okula giderken, çocuğunuzun protein dolu sağlıklı bir kahvaltı yapması önemlidir.

Sağlıklı Kahvaltı Menüleri:  Dikkat ve Odak

Okula giderken, çocuğunuzun proteince zengin bir kahvaltı yapması çok önemlidir. Peki neden? Araştırmalar, protein açısından zengin kahvaltı yaptıkları zaman çocukların dikkatlerini daha iyi verebildiklerini gösteriyor. Protein dikkat, konsantrasyon ve düşünme için elzemdir. Ve protein açısından zengin bir kahvaltı, beynin uyanık kalma süresini azaltan şekerli karbonhidratlardan daha uzun süre vücutta kalır.

Kahvaltı aynı zamanda size ve çocuğunuza okul öncesinde birlikte oturup zaman geçirme fırsatı verir. Birlikte yediğiniz bir öğünde yakınlık hissetmeniz çok uzun sürmez. Yemek vaktinizi neyi ne için yediğinizi konuşmaya harcayın. Çocuğunuzun gıdaların sağlığını ve duygularını nasıl etkilediğini öğrenmesi için asla erken değil. Şekerli bir kahvaltının öğle yemeğine kadar onu nasıl aç, yorgun ve huysuz hissettireceğinden bahsedin.

İşte Sağlıklı Çocuk Kahvaltıları ve sağlıklı kahvaltı menüleri: 

Arada menüde değişiklik yaparak çocuğunuzun sıkılmasını engelleyebilirsiniz.

Mısır gevreği (5 gram ve üzeri lif içerir) ile soğuk süt ve taze meyveler

Yulaf lapası

Haşlanmış yumurta

Sade yoğurt üzerine taze meyveler

Omlet

Dilimlenmiş avokado ve muffin (tam buğday unundan)

Soya veya protein tozu ile taze meyve smoothieleri

Doğal fıstık ezmesi ve meyveli jöle ile tam tahıllı ekmek

Sağlıklı Çocuk Kahvaltıları için Mısır gevreği seçimi

Taze meyveli, sütlü mısır gevreği hazırlaması en kolay ve çocukların en çok severek yiyeceği kahvaltılardan birisidir. Mısır gevreği alırken tam tahıllı, 5 gramdan fazla lif içeren ve fazla şekerli olmayanları tercih edin. Porsiyon başına şeker miktarı 8 gramdan az olmalıdır.

Sağlıklı Çocuk Kahvaltıları için Meyve mi suyu mu?

Bazı çocuklar meyveyi, bazıları ise suyunu severler. Peki ya hangisi daha sağlıklı? Cevabı size ilginç gelebilir, ancak meyve daha sağlıklıdır. Meyvenin posasını sindirmek uzun sürer. Böylece sabah kahvaltıda yendiği zaman kana hemen karışmaz ve bir anda enerji patlamasına ve ardından açlık hissine sebep olmaz. Kahvaltıda çocuğunuza taze meyve vermeye çalışın. Elma, kayısı, vişne, üzüm, mango, papaya, şeftali, armut ve erik tercih edebilirsiniz.

Çocuklarda Beslenme İçin Ufak Öneriler

Çocuklarda Beslenme İçin Ufak Öneriler

Ailenizin sağlığını iyileştirmek ve çocuğunuzun zekâsını geliştirmek için basit yöntemler.

1. Her gün beş porsiyon meyve ve sebze yemek için çaba gösterin. Yemesi kolay şekerli abur cuburlar yerine çerez boyutunda kereviz, havuç ve brokoli parçaları ve çocukların hareket ederken de yiyebileceği kuru üzüm paketleri koyun.

2. Ürünlerinizi özelleştirin. Kendi özel içeceklerinizi hazırlayarak kafeinli içecekleri ve şekerli sodayı kesin. Sadece% 100 meyve suyu ve sodayı karıştırın.

3. Atıştırmalık. Çocukların küçük mideleri, her zaman beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak oranda yemek alamaz. Yemekten iki veya üç saat önce, kepekli krakerler, yer fıstığı yağı veya üzerine renkli pasta süsü serpilmiş düşük yağlı yoğurt gibi atıştırmalıkların tadını çıkarın.

Çocuklarda Beslenme İçin Ufak Öneriler – Yemek Piramidi

4. Piramidi asın. Çocuklar için günlük önerileri içeren bir yemek piramidi oluşturun ve mutfakta bir yere asın (çocuklarınızı, dergilerden kesilmiş fotoğraflar veya kendi çizimlerinden örneklerle size yardım etmeye teşvik edin). Aşağıdan yukarıya, piramidiniz şunları içermelidir:

• Ekmek grubu: 6-9 porsiyon

• Sebze grubu: 3-4 porsiyon

• Meyve grubu: 2-3 porsiyon

• Süt, yoğurt, peynir grubu: 2-3 porsiyon

• Et, fasulye, yumurta ve fındık: 5-6 ons

• Yağlar: 53-73 gram

• Şeker: 6-12 çay kaşığı

• (Not: Daha küçük çocuklar için öneriler alt kısımdadır.)

5. Öğün atlamayın. Besin eksikliği vücudu ve beyni yorgun hale getirir.

6. Öğün miktarını kontrol edin. Uygun sunum boyutunu çocuklara öğretmek için şu gibi görsel ipuçlarını kullanın:

• 1 kap dondurulmuş yoğurt = bir beysbol topu

• 1/2 kap pilav = bir avuç

• 1/4 kap kuru üzüm = bir yumurta

• 3 ons et = bir deste kart

• 1 1/2 ons peynir = 6 zar

Dışarıda yemek yerken, büyük porsiyon sipariş etmeyin. Restoran porsiyonları yine de önerilen porsiyon boyutlarından daha büyükse fazla olan miktarı yemeyin ve kalanları paket yaptırıp eve götürün.

Call Now ButtonLütfen Arayınız