Bebek Zeka Gelişimi

Kendimize en çok sorduğumuz sorulardandır bebek zeka gelişimi için hangisi önemli : Yaradılış mı Yetiştirilme mi?
Bebeğinizin zekasında ne kadar etkilisiniz?

Hiç kuşkusuz, çocuğunuzun ilgi alanları ve yaratıcılık, sosyal beceriler, problem çözme becerisi gibi yetenekleriyle yakından ilgilisinizdir. Ancak çoğu anne baba gibi, okumayı öğrenmekten Shakespeare’i ezberlemeye, aritmetikten geometriye kadar çocuğunuzun derste başarılı olmasını sağlayacak becerileri hakkında daha çok endişeleniyorsunuzdur.

İşte bebek zeka gelişimi için bildiklerimizin  bazıları:

• Ebeveynler sağladıkları eğitim ve bakımla bebek zeka gelişimi için en önemli unsurdur. Birçok araştırma ebeveyn ilgisi ile küçük çocukların zekası arasındaki bağlantıyı vurgulamaktadır.

• Çocuk iki yaşına geldiğinde, zeka temelleri, ömür boyu öğrenmeyi desteklemek için atılmış olacaklar.

• Gelişimin tek bir yönüne odaklanmış kısa dönemli hızlandırılmış erken öğrenme programının hiçbirinin uzun vadede kalıcı fayda sağladığı görülmemiştir.

• Bunun yerine, bir çocuğun zekası, zaman içinde biriken deneyimlerinden etkilenmekte ve buna göre şekillenmektedir.

• Beslenmenin zeka üzerinde önemli etkileri vardır. Yaradılış ve yetiştirilme tartışması yanlıştır. Önemli olan biyoloji ve deneyimlerdir.

Çocuğunuzun zekası, özellikle aktif bir katılımcı ise insanlar, objeler ve olaylarla olan günlük tecrübeleri sayesinde şekillenir. Bu tecrübeler zekanın ham maddeleridir.

Dahası da var. Aynı ham maddeler, çocuğunuzun yaratıcı, müziksel, kişilerarası, mantıksal zekaları ile Shakespeare ezberleme ve geometri öğrenme zekalarını da besler.

Çocukların zihinsel profillerinde önemli bireysel farklılıklar vardır. Aynı aileden olsalar veya kaliteli beslenseler bile birbirlerinden farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bu farklılıkları oluşturan faktörlerin anlaşılabilmesi için yapılacak daha çok çalışma var. Genlerin ve deneyimlerin, beyni ve zekayı oluşturmada nasıl birlikte çalıştıkları hakkında gelecekte çok daha fazla bilgiye ulaşacağız. Bebek zeka gelişimi için aklınız da ki diğer sorular için lütfen bizi ziyaret edip sorularınızı konusunda uzman eğitimcilerimize sorunuz.  Beylikdüzü Bahar Erdem Anaokulu olarak en çok değer verdiğimiz konulardan biride bebek zeka gelişimidir.

Call Now ButtonLütfen Arayınız