Kategori: Bebek ve Çocuk Gelişimi

Bebek Zeka Gelişimi
Bebek Zeka Gelişimi

Kendimize en çok sorduğumuz sorulardandır bebek zeka gelişimi için hangisi önemli : Yaradılış mı Yetiştirilme mi?
Bebeğinizin zekasında ne kadar etkilisiniz?

Hiç kuşkusuz, çocuğunuzun ilgi alanları ve yaratıcılık, sosyal beceriler, problem çözme becerisi gibi yetenekleriyle yakından ilgilisinizdir. Ancak çoğu anne baba gibi, okumayı öğrenmekten Shakespeare’i ezberlemeye, aritmetikten geometriye kadar çocuğunuzun derste başarılı olmasını sağlayacak becerileri hakkında daha çok endişeleniyorsunuzdur.

İşte bebek zeka gelişimi için bildiklerimizin  bazıları:

• Ebeveynler sağladıkları eğitim ve bakımla bebek zeka gelişimi için en önemli unsurdur. Birçok araştırma ebeveyn ilgisi ile küçük çocukların zekası arasındaki bağlantıyı vurgulamaktadır.

• Çocuk iki yaşına geldiğinde, zeka temelleri, ömür boyu öğrenmeyi desteklemek için atılmış olacaklar.

• Gelişimin tek bir yönüne odaklanmış kısa dönemli hızlandırılmış erken öğrenme programının hiçbirinin uzun vadede kalıcı fayda sağladığı görülmemiştir.

• Bunun yerine, bir çocuğun zekası, zaman içinde biriken deneyimlerinden etkilenmekte ve buna göre şekillenmektedir.

• Beslenmenin zeka üzerinde önemli etkileri vardır. Yaradılış ve yetiştirilme tartışması yanlıştır. Önemli olan biyoloji ve deneyimlerdir.

Çocuğunuzun zekası, özellikle aktif bir katılımcı ise insanlar, objeler ve olaylarla olan günlük tecrübeleri sayesinde şekillenir. Bu tecrübeler zekanın ham maddeleridir.

Dahası da var. Aynı ham maddeler, çocuğunuzun yaratıcı, müziksel, kişilerarası, mantıksal zekaları ile Shakespeare ezberleme ve geometri öğrenme zekalarını da besler.

Çocukların zihinsel profillerinde önemli bireysel farklılıklar vardır. Aynı aileden olsalar veya kaliteli beslenseler bile birbirlerinden farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bu farklılıkları oluşturan faktörlerin anlaşılabilmesi için yapılacak daha çok çalışma var. Genlerin ve deneyimlerin, beyni ve zekayı oluşturmada nasıl birlikte çalıştıkları hakkında gelecekte çok daha fazla bilgiye ulaşacağız. Bebek zeka gelişimi için aklınız da ki diğer sorular için lütfen bizi ziyaret edip sorularınızı konusunda uzman eğitimcilerimize sorunuz.  Beylikdüzü Bahar Erdem Anaokulu olarak en çok değer verdiğimiz konulardan biride bebek zeka gelişimidir.

Başarılı Çoçuk Nasıl Olur
Başarılı Çoçuk Nasıl Olur

Başarılı çoçuk nasıl olur sorusunun en hızlı cevabı çocuğunuz için öğrenmeyi eğlenceli hale getirmektir.

Basitçe söylemek gerekirse, eğer bir iş sevindiriciyse çocuklar yorulmak bilmeden çalışacaklardır. Sır bu, eğlenceli olması. Bu tüm bu oyunların ve küçük işerin başarı getireceği anlamına gelmiyor. Aksine, her çocuğun eğlenceli ve ilgi çekici gördüğü şeyler, verilen görevlerde ve ödevlerinde ne kadar sıkı çalışacağı konusunda doğrudan etkiye sahip.

Okumayı, yazmayı, matematiği ve memnun etmeyi seven çocuklar sayesinde, öğretmenlere, anne babalara ve eğitim politikası yapanlara daha az görev düşüyor. Ancak temel konular üzerinde beklentileri karşılamayan çocuklar için, müfredatın daraltılması ve geniş çaplı olarak okuma ve matematiğe dayalı mevcut çözüm çok can sıkıyor. Gittikçe daha fazla alıştırma yapmak ve her gününü sıkıcı işlerle doldurmak başarıyı arttırmak için yeterli değildir.

Başarılı çoçuk nasıl olur 1 : Kancayı Bulmak

Başarılı olamayan çocuklarla baş etmenin yolu kancayı bulmaktan, yani onları çekecek noktayı bulmaktan geçiyor. Bu demek oluyor ki, kavrama güçlüğü çekenler için okul konularını azaltmamalıyız. Hatta, tam tersini yapmamız gerekiyor. En yetenekli öğretmenlerimiz bunun uzun zamandır farkındaydılar. Bekleyip kancanın başarısız bir öğrenciye takılmasını izliyorlar. Belki bir çocuğun en sevdiği aktivite dedesiyle balık tutmaktır, öğretmeni bu konuyu çocuğu dinleyip tanımaya çalışarak zaman içinde öğrenebilir. Öyleyse neden balık tutma hakkında çocuğun okuma düzeyine uygun kitaplar bulup ona okutmuyoruz? Neden matematik problemlerini balıkların yasal avlanma boyutlarıyla ilgili sorulara dönüştürmüyoruz? Öğretmenler çocukların bu özel ihtiyaçlarını en iyi özel veya sosyal çalışmalar sırasında, hatta belki de atölye dersi veya konuk müzisyen ve hokkabazların geldiği bir gösteride fark eder. Her türden okul gezileri de bu tür “kanca” ip uçlarını bulmak için harika fırsatlar yaratırlar.


Başarılı çoçuk nasıl olur 2 : Kişiye Özel Öğrenme

Her şeyden önce, yetişkinlerin her çocuğun başarılı hissedebileceği görevi bulması gerekir. Bu kolay bir matematik sorusu veya kolay okunabilen bir metin olabilir. Ancak İkinci Dünya Savaşı’na hayranlık duyan bir 3. sınıf öğrencisi için Tarih dersini kolaylaştırmayın. Sanata eğimli bir çocuğu, duvar resmi konulu bir dersten veya çocuk sanat müzelerinden alıkoymayın. Temel konular dahil olsa veya olmasa bile, gerçek ilgileri takip edebilmek, çocukları yapmaları gereken ancak sıkıcı görevleri yapmaya teşvik eder.
Ebeveyn olarak, çocuğunuzun ilgi ve yeteneklerini destekleyerek onlara çok faydalı olabilirsiniz. Onları kabul edin, takdir edin ve öğretmenleriyle çocuğunuz hakkında konuşun. Çocuğunuzun özel tutkularını sizden daha iyi kim bilebilir? Atlara veya denizaltılara duyulan hayranlığın okul için önemsiz bir konu olduğunu düşünüp kendinizi geri çekmeyin. Çocukları yaşam boyu öğrenmeye bağlayan şey o ilgi alanlarını takip etmektir.

Duygusal Zeka Gelişimi
Duygusal Zeka Gelişimi

Çocuğunuzun okulda ve hayatta başarılı olmasına yardımcı olmak için duygusal zeka gelişimi çok önemlidir.

Zihinsel yetenek, okulda veya hayatta başarıyı garantilemek için yeterli değildir. Hatta bazı durumlarda üstün bilişsel becerilere sahip çocuklar verdikleri sözü tutamazlar çünkü duygusal zekadan mahrumdurlar. Kendileri ve başkaları ile uyuşmazlar; Sosyal ve duygusal bağlamda söylenilenleri anlayamazlar. İşbirliği yapmada veya tartışmaları çözmede iyi değillerdir.

Eğitimci ve ebeveynler çocukların içgörülerini önemserler. Onlara her gün kalplerini ve akıllarını kullanmaları için yol göstermeliyiz.  Çocuğunuzun doğuştan gelen mizacı ısrar, iyimserlik, memnuniyet ve empati kurmak için uygun olmasa bile, o yönde ona rehberlik edebilirsiniz.

Duygusal zeka gelişimi için öneriler :

Duygusal Zeka Gelişimi ‘ne erken başlayın. İdeal olanı aileyle birlikte çok erken yaşlarda başlanmasıdır. Küçük çocuğunuza duygusal olarak uyum sağladığınızda, ona hem empati kurması için örnek olursunuz hem de anlaşıldığını ve değer gördüğünü hissettirirsiniz.

Duygusal Zeka Gelişimi için anlayışlı olun, ancak sınırlarınız da olsun. Çocuğunuzun tüm isteklerine boyun eğmek mantıksızdır. Önemli olan duygularına saygı duyup anlayışlı olmanızdır. Katı disiplin ve/veya umursamazlık, çocuğunuzun duygusal zekasının gelişimini olumsuz etkiler.

Duygusal Zeka Gelişimi için rol model olun. Çocuğunuz, duygularınızı ifade ediş biçiminizden ve başkalarıyla olan etkileşiminizden birçok şey öğrenir.

Duygusal Zeka Gelişimi neşelendirin. Önemli gördükleri yetişkinlerin onayını ve desteğini alan bebekler ve küçük çocuklar, çoğu zaman başarı elde ederler. Bu sayede hayatın zorluklarına karşı daha iyimser olurlar. Çocuğunuz büyüdükçe, onun duygusal koçu olun. Üzgünse ya da hayal kırıklığına uğramışsa, hislerini ciddiye alın. Onu neyin üzdüğünü anlamaya çalışıp kendini rahatlatmasının bir yolunu bulmasına yardımcı olun.

Duygusal Zeka Gelişimi için yeteneğini keşfedin. Tüm bu maddelerin içinde en önemlisi sadece çocuğunuzun hislerini anlamak değildir, tutkularını da anlamaya çalışın. Doğal yeteneklerini bulup geliştirmesini sağlamak, en az merakını ve öğrenme isteğini desteklemek kadar değerlidir.

Duygusal Zeka Gelişimi için arkadaş edinmesine ve arkadaşlıklarını sürdürmesine yardımcı olun. Nazikçe, asla eleştirmeden çocuğunuzun akranlarıyla olan ilişkilerinde ona yol gösterin. Stresle başa çıkmayı, kendi hisleriyle başa çıkmayı ve diğer insanların hissettiklerini düşünebilmeyi öğretin.

Bazı okullarda “duygusal okur yazarlık” dersleri verilmekte.  Kriz anlarını duygusal zeka derslerine çevirmeye çalışın. Her bir öğrenme deneyimi çocuğunuza kavrama becerisi kazandırır. Çocuğunuzun “doğru” mücadeleyi bulmasına ve duygusal zekasına katkıda bulunursanız, akademik başarı ve ileriki yaşamında başarı da ardından gelecektir.

Kendine Güvenen, Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Basit bir Sır
Kendine Güvenen, Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Basit bir Sır

Kendine Güvenen, Mutlu Çocuklar yetiştirmek hepimizin hedefidir.
Farkındalık eğitimiyle (esenlik ve başarıyı artırmak için basit teknikler) çocuğunuzun okulda ve hayatta nasıl başarılı olabileceğini öğrenin.

Çocuklar sinirlendiklerinde, ilgileri dağıldığında, kızdıklarında veya endişelendiklerinde gidebilecekleri bir sınıf olduğunu hayal edin. Zorlu bir görevden vazgeçmek, geri çekilmek veya saldırmak yerine çocuklar kendilerini daha iyi hissetmeleri için saklanırlar. Nefes egzersizleri yapabilir veya simli su dolu bir kavanozu sallayıp simlerin hareket edişlerini izleyebilirler. Ne yaparlarsa yapsınlar, çocuklar sıralarına geri döndüklerinde sakin, pozitif ve öğrenmeye hazır olacaklardır.

Ülke çapındaki birçok okulda farkındalık egzersizlerini öğreten müfredat kullanılmaya başlandıkça bu tarz sessiz alanlar artıyor. Başlangıç sınıflarında bile çeşitli stres azaltma teknikleri imkanı sunmak, çocuklara kendi farkındalıklarını ve kontrollerini arttırmak için şimdiki zamana odaklanma fırsatı verir.

Bu tür beceriler okul başarısında kritik önem taşırlar. Özellikle de çocukların başarı için baskı altında oldukları bir dönemde. Öğretmenler ve ebeveynler için online farkındalık kursları veren Kaliforniya Emeryville’deki Mindful Schools (Farkında Anaokulu) kurucusu Megan Cowan “Bütün çocuklar bitkin ve bunalmış haldeler.” diyor. Ancak, farkındalık eğitimiyle çocukların duygusal yaşamlarına hizmet etmenin eksik bir yönü olduğunu da belirtiyor. “Çocukların öğrenme ve davranış biçimleri üzerinde önemli bir etkisi vardır.” diye de ekliyor.

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Güçlü zihinler

Çocuklar derin nefesler alsalar da, çan sesini dinleseler, ve yoga da yapsalar, farkındalık eğitimi onlara havayla dolan karınları veya çanların sesi gibi sadece deneyimledikleri şeylere odaklanmalarını öğretiyor.

UCLA’in Bilinçli Farkındalık Araştırma Merkezi kurucu direktörü Doktor Susan Smalley’in açıklamasına göre bunlardan hiçbiri bilinçli çaba gerektirmediğinden, zihnin düşünceye dalması doğaldır. Bununla birlikte, düşüncelerinizi duyuya geri döndürmek iş ister. Çocuklar veya yetişkinler bunu ne kadar fazla yaparsa, düşünceyi, duyguları ve tepkileri düzenleyen beyin bölgesi olan “yönetici dikkat merkezi”ni o kadar güçlendirirler.

Sonuç mu? Dikkat dağıtan etkenleri görmezden gelebilme yetisi kazanacaklar. Bu, teknolojik aletlerin çocuğun ilgisini dağıttığı günümüzde çok önemli bir beceri. Zamanla, bu çalışmalar sadece bir alışkanlık değil, çocukların stres yaratacak durumlardan uzakta kalmak için kullanabilecekleri önemli bir beceri kazandırır.

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Daha sakin duygular

Farkındalık aynı zamanda çocuklara duygularını tanımlama, büyük ve üzüntü verici tepkileri kontrol etme yetisiyle birlikte öz farkındalığı da öğreterek onları daha güçlü bireyler yapar.

Uzmanlar, duygularıyla olumlu bir şekilde başa çıkabilen öğrencilerin sınıfta daha iyi davrandıklarını belirtiyor. Bridport Merkez Okulunda çocukların her sabah güne nefes egzersizleriyle başlamasının bir nedeni de bu. Müdür Kathleen Kilbourne “Onlar egzersizlerini yaparken, onlara ‘Bugün ne olmak istiyorsun?’ ‘Neyi serbest bırakmak istiyorsun?’ diye sorduklarını belirtiyor.

Uygulamaya başlamamızdan iki yıl sonra, Kilbourne öğrencilerin problemlerini çözmek için elleri yerine sözcükleri daha fazla kullanmaya başladığını fark etmiş. Durup akıllarını toplamayı öğrenmek çocuklara kendi fikirleri olduğunu bir sonraki adımda ne olacağını kontrol edebildiklerini fark ettiriyor, diye de ekliyor.

Çocukların beyin ve duygular arasındaki bağlantıyı görselleştirmelerine yardımcı olmak için Kaliforniya’daki Beach Cities okul bölgesindeki gibi birçok okul, öğrencilere sinirbilimi öğretiyor. Bu yıl, yaklaşık 5.500 ilkokul ve ortaokul öğrencisi beynin farklı bölümlerinin duygusal tepkileri nasıl kontrol ettiğini öğrendi.

Örneğin, rol yapma aktiviteleriyle sinirlenmeye başladıklarında alın korteksine dokunmaları gerektiğini öğrendiler. Bölgenin davranışsal sağlık koordinatörü Sandi Conley, “düşünmeyi düşünmenin”, çocukların herhangi bir durumda tepki seçeneklerinin olduğunu anlamalarına yardım ettiğini söylüyor. Programın dördüncü günündeyken, her gün okula bırakılırken ağlayan birinci sınıf öğrencisinin bir dakika içinde kendisini sakinleştirebildiğini bildirdi.

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için : Daha çok nezaket

Farkındalığın öğrencilere dokunan bir diğer faydası ise şefkat duygularını arttırması. Wisconsin Üniversitesinden araştırmacıların ilk gözlemlerine göre diyaframdan nefes alma ve duygular hakkında kitap okuma derslerinden sonra ana okulu öğrencileri daha paylaşımcı olmuşlar ve oyun oynarken sıraya girmeye ve adil davranmaya başlamışlar.

New York’ta üçüncü ve dördüncü sınıfların derslerine giren öğretmen Bonnie Levine, kendi öğrencilerinde de benzer sonuçlar fark etti. “Dostça dilekler” adını verdiği bir egzersizle, öğrencilere gözlerini kapatıp her gün gördükleri bir kişiyi düşünmelerini ve ona iyi düşüncelerini göndermelerini istiyor. Sonra, öğrencileri duygularını paylaşmaya davet ediyor. Bu, duyguların paylaşıldığı bir an yaratıyor, çünkü bir çocuk annesi hakkındaki düşüncelerini anlatıp onu özlediğini söylüyorsa, bir başkası da aynı şekilde hissettiğini itiraf ediyor.

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Daha keskin bir odak

Çoğu çocuğun hayatlarında çok şey olduğunu ve bunun okulda odaklanmayı zorlaştırdığını söylemesi için bir uzmana ihtiyacınız yok. Fakat farkındalık teknikleri şu ana odaklanmaya yardımcı oldukları için, bu durum için harika bir panzehir olabilirler.

Tipik bir örnek: Son araştırmalar, üçüncü sınıf öğrencilerinin yoga, meditasyon ve nefes alma eğitimi içeren sekiz haftalık farkındalık programını tamamladıktan sonra, öğretmenlerinin odaklanabilme yeteneklerinde kayda değer bir ilerleme fark ettiğini ortaya koydu. Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doçent olan Maryanna D. Klatt, kursun bitiminden iki ay sonra bile faydalarının devam ettiğini anlattı.

Bu bulgular, kreşten beşinci sınıfa kadar Dallas öğrencilerine hizmet veren Momentous Okul Müdürü Heather Bryant’i şaşırtmadı. Son üç yıldır, günde üç sefer öğrenciler nefeslerine yoğunlaşırken çan sesleri dinlediler. Bryant, öğretmen değerlendirmelerinin ve notların karşılaştırılmasında, tüm sınıf düzeylerinde problem çözme, planlama ve örgütsel becerilerin geliştiğini de ekledi. Ayrıca, test puanları da yükselmiş.

Daha da iyisi, çocukların aileleri evde farklılığı görüyor. Yesika Medina’nın 10 yaşındaki oğlu İsrail, ödev stresini yönetmesine yardımcı olması için farkındalık eğitimini kullanıyor. Medina oğlunun “Birkaç dakika nefes alacağım” dediğini anlatıyor. “Sonra odasına giderek yere oturur ve gerilip nefes egzersizlerine başlar. Geri döndüğünde “Daha iyi hissediyorum annecim. Bir kez daha deneyeceğim ve bu sefer doğru bulacağım!”.” dediğini de ekledi.

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Her Saat Farkındalık

‘Farkında Çocuk’ kitabının yazarı Susan Kaiser Greenland, çocuklar onlara örnek olacak birisi varsa o zaman en iyi şekilde öğrenir, o yüzden bu hareketleri onlarla birlikte yapın, diyor. Kaiser Greenland, bu basit egzersizleri günde birkaç kez yapmaya çalışın, böylece içinizde ve etrafınızda olan bitenlere farkındalığınızı arttırmış olursunuz, diye açıklama yapıyor. Çocuklar eğlenceli olduğu sürece oyun oynarlar. Fakat sizinki konsantre olamıyorsa, başka zaman tekrar deneyin.

Sabah
Kapıdan çıkmadan önce birlikte derin nefes alın. Bu sırrı Kaiser Greenland çocukları küçükken keşfetti. Gün ile yüzleşirken kendinizi toparlamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

Arabada
Trafikte tıkılıp kaldıysanız ve arabadaki herkesin sinirleri gerilmeye başladıysa, çocuklarınızdan birkaç saniyeliğine ufka odaklanmalarını isteyin. Veya gerildiğini hissettikleri çene, omuz gibi vücut bölümlerini rahatlatmalarını isteyebilirsiniz.

Akşam yemeği sırasında
Ailenize birkaç saniye boyunca sadece duyduğunuz veya işittiğiniz şeylere odaklanmaları gerektiğini söyleyin, sandalyenin arkası, pencereden gelen esinti veya komşunuzun köpeğinin havlamasına odaklanabilirsiniz.

Uyku vaktinde
Kaiser Greenland, gece egzersizlerinin çocukların uykuya dalmasına yardım ettiğini söylüyor. Çocuğunuzun karnına pelüş hayvanını koyun ve nefes alırken yukarı ve aşağı hareket ettiğini hissettirin.

İç Huzuru indirin
Bu uygulamalar çocuklarınızı ve sizi sakinleştirebilir.

Dur, Nefes Al ve Düşün

Çocuklar simgelerden ruh hallerini belirleyebilir ve özelleştirilmiş bir meditasyon dinleyebilir. iOS, ücretsiz. Her yaşa uygun
Buradan indirin. https://itunes.apple.com/us/app/id778848692

Ilk Yogam
12 kart içinden bir hayvan seçin. iOS, ücretsiz. 3-6 yaş arası.
Buradan indirin: https://www.apple.com/itunes/download/

Süper Yoga
Çizgifilm kahramanları hareketleri anlatırken çocukların yoga yaptığı bu uygulamaya çocuklar bayılacak. iOS, ücretsiz. 6-8 yaş arası.
Buradan indirin: https://itunes.apple.com/us/app/super-stretch-yoga-hd/id456108738?mt=8

Gülümseyen Akıl
Bu uygulama çocuğunuzla birlikte büyür, yaşına uygun alıştırmalar sunar. iOS ve Android, ücretsiz. 7 yaş ve üstü.
Buradan indirin: https://itunes.apple.com/us/app/smiling-mind/id560442518?mt=8

Zihin Kavanozu
Simli kavanoz yapacak vaktiniz yoksa, bir tane indirin. Gong sesini dinleyin, ve nefes alırken dibe çöken simleri izleyin. iOS, 2 dolar. Her yaşa uygun.

Çocuklar İçin İç Huzur
Çocuklar meditasyonları dinleyebilir, olumlama okuyabilir ve bir Zen bahçesi yaratabilir. iOS ve Android, 2 dolar. 5 yaş ve üstü.

Sınıf uygulaması ayarlayın

Okul müdürüyle konuşun.
Farkındalık programlarının zaman ayırmaya değer olduğunu gösteren kanıtlarla gidin. UCLA’nın Bilinçli Farkındalık Araştırma Merkezi’nde (Marc.ucla.edu) bulabilirsiniz.

Bir öğretmenle ortak olun

Farkındalık uzmanı bir öğretmen, okulun programı en azından bir sınıfta denemesi için müdürü ikna edebilir. Bridport’daki program böyle başladı.

Eğitim alın
Bir ders alın ve okul sonralarında ders verme teklifinde bulunun. Mindfulschools.org adresine bakın.

Harika Yıllar 5 Yaş Çocuğu

5 yaş çocuğu eğlenceli, eğlenceli, hevesli, yaratıcı ve öğrenmeye istekli olabilir.

Anaokulu çağındaki çocuklar çok eğlencelidir. Çoğunun hayal gücü gelişmiştir, meraklıdırlar, sözlü dilin ustalarıdır, ve verilen göreve sadık kalıp ellerinden geleni yaparlar.  Şehrin merkezinden uzakta bir Anaokulu ziyaretimde aşağıdaki konuşmalara tanıklık ettim.

Kız: Bu doğru değil. Neden bir şeyler uydurup duruyorsun?
Oğlan: 1 Nisan şakası.
Kız: 1 Nisan iki gün önceydi. Şimdi bitti.
Oğlan: Benim için bir ay sürüyor çünkü aptallık benim uzmanlık alanım!

Kız bu hikayede gerçekçiliğin güçlendirici rolünü oynarken, saniyeler sonra bir prensese dönüşmüştü. Sonrasında gözlerini devirme sırası sınıf arkadaşındaydı. 4-5 yaş arasındaki çocukların sergilediği coşku ve zengin hayal dünyaları, birçok gözlemci tarafından “harika yıllar” olarak adlandırılmıştır.

5 Yaş Çocuğu ‘nun diğer özellikleri de şunlardır:

-5 yaş çocuğu : Özellikle keşfederek öğrenmek için yeterli altyapıları vardır. Ezber yapma ve ezberden okumak ilgilerini çekmez.
-5 yaş çocuğu : Öğretmenlerinin beklentilerini karşılamaya çalışırlar.
-5 yaş çocuğu : Yönergeleri takip edebilirler,
ne zaman susup ne zaman konuşacaklarını bilirler.
-5 yaş çocuğu :  Paylaşmayı bilirler, ancak çoğu zaman “büyük parça”yı kendilerine almaya çalışırlar.

-5 yaş çocuğu : Kendileri hakkında iyi hissederler, hatta zaman zaman resim dersinde, oyun parkında ve havuzda yaptıkları başarılı işlerle övünebilirler.
-5 yaş çocuğu : Hem başkalarıyla hem de tek başlarına hayali oyunlar oynayabilirler.
-5 yaş çocuğu : Arkadaşlarına değer verirler,
okulun ilk haftalarından sonra okul içinde oyun oynarken veya yalnız başlarınayken rahat hissederler.
-5 yaş çocuğu : Hala ailelerine, özellikle de onlarla en çok ilgilenen kişiye yakındırlar.
– Açıkça cinsiyet kimliği sergilerler ve genellikle kendi cinsiyetlerinden arkadaşlarıyla oynamayı tercih ederler.
– Ana okulu çocukları bu dönemde doğru ve yanlış algılarını oturtmaya çalışırlar, ve aslında oldukça katı adalet duyguları vardır. Başkaları kadar kendilerine de katı davranabilirler.
– Korkularını daha az gösterirler, ancak fiziksel zarar konusunda endişelidirler. Bu, ana sınıflarında yara bantlarının popülerliğini açıklıyor. Küçük bir sıyrık veya çiziğin tüm kanlarını kaybetmelerine yol açacağı korkusu anaokullarında duyulmayan bir şey değildir.
-Ayakkabılarını bağlamak, ritim tutmak, topu fırlatıp yakalamak, zıplayıp atlamak ve 3 tekerlekli bisiklet sürmek gibi yeni motor becerileri öğrenirler. Hatta bazıları 3. tekerleklerini erkenden çıkarmaya başlar.  Herhangi bir gelişim gecikmesi 7 yaşından sonra kaybolur.

Bu normal gelişme özelliklerini aklımızda tutmak faydalı olur, böylece bu olgun, konuşkan, işbirlikçi ve kendilerine güvenen çocukların tutarsız ve mantığa yatmayan davranışlarına fazla tepki gösterip onları üzmeyiz. Çocukların zengin hayal dünyaları karşısında anaokullarının çok yetersiz kaldığını da unutmayın. Ve bazıları inanılmaz bir şekilde empati kurabilirken, sizin çocuğunuzun bunu becerememesine de şaşırmayın. Bu kapasitede 5 ila 7 yaş aralığında müthiş bir gelişim gerçekleşir. Hiçbir çocuk gelişim basamaklarında aynı seviyede değildir.

Mükemmel Çocuk Yetiştirme

Hayatın çeşitliliğini takdir eden, buna saygı duyan ve bundan keyif alan bir çocuğu nasıl yetiştirirsiniz? Mükemmel çocuk yetiştirme tüm anne babaların amacıdır.

Neredeyse hayatının tamamını Kaliforniya Sacramento’da geçirmiş olan Gabriella, “Mahallemizde her türden insanlar var” diyor. “Biz Latiniz. Yanımızdaki evde Filipinli bir aile yaşıyor. Caddenin karşısında ise Hint bir aile. Ayrıca Çinli komşularımız da var. Mahalledeki tüm çocuklar arkadaşlar. Neredeyse her gece dışarı çıkıp beraber oynuyoruz.” diyor.

Gabriella, bugün bütün çocuklar gibi fütürist Marshall McLuhan’ın “küresel köy” dediği bir dünyada büyüyor. 21. yüzyılda ilerlerken, dünya gitgide daha küçük bir yere dönüşüyor. Teknoloji, iletişim ve ulaşımdaki gelişmeler, uzakları yakınlaştırdı ve dünyanın her yerinden insanlarla iletişimi kolaylaştırdı. ABD’de göçmen hanelerin sayısının son 5 yılda atması, çok kültürü ortamın gelişmesine yol açtı.

Toplumumuzdaki bu değişimler göz önüne alındığında çocuklarımızın, başkalarıyla iyi anlaşıp iletişim kurabilmeleri için yetiştirilmesi gerekmektedir. Çocuklarımız tamamen uluslararası bir iş gücünün üyeleri ve liderleri olacaklar, bu nedenle geçmişleri ne olursa olsun başkalarıyla barış içinde yaşamak, üretmek ve etkileşim kurmak için gerekli becerileri geliştirmeleri gerekiyor.

Mükemmel Çocuk Yetiştirme – Küresel Eğitimin Başladığı Yer

“Küresel eğitim” fikri buradan gelir ve çocukların kendileri ve başkaları hakkındaki tutumlarının oluştuğu çocukluk döneminde evde başlar. Küresel eğitim, çocuğunuzun dünya toplumunda kendi yerini bulmasına yardımcı olur ki gerçek bir “dünya vatandaşı” olabilsin. Dünya vatandaşı demek,

-İnsanlar ve kültürler arasındaki farklılıkları kabul etmek ve sevmek
-Ortak bağ kurmak
-Anlaşmazlıklara barışçıl çözümler aramak
-Pek çok farklı bakış açısına sahip olmak demektir

Ebeveyn olarak, çocuğunuza yol gösterirsiniz. Bir aileye, mahalleye, sınıfa, şehre, ülkeye ve dünyaya nasıl uyum sağlayacağının anlaşılmasına yönelik ilk adım, ailenin kendi geçmişine olan tutumunu bilmektir. Çocuğun ailesinde inanç, kültür ve gelenekler ne kadar sağlam bir zemin üzerindeyse, farklı kültürlerden gelen kişiler arasında o kadar fazla rahat ve kendine güvenli olur ve biz de saygının, kabulün ve barışçıl yaşamın hakim olduğu dünyayı inşa etmeye o kadar yakın oluruz.

Çocuğunuz ve siz ailenizin güvenli temelinden diğer insanları, yerleri ve fikirleri tanımak için uzaklaştığınızda çok önemli bir şeyin farkına varırsınız: farklılıklar korkulacak şeyler değildir, doğaldır, yenileyicidir ve eğlencelidir! Evdeki ve dünyadaki çeşitlilikler hayatı daha ilginç kılar.

Mükemmel Çocuk Yetiştirme – Çocuğunuzun Dünya Görüşünü Genişletme

Kitap okumak, müzik dinlemek, sanat keşifleri yapmak, seyahat etmek ve oyun oynamak da dahil olmak üzere küresel görüşleri anlamlı şekillerde sunabilirsiniz. Yeni kültürel deneyimler çocuğunuzun dünya bilgisini genişletip kabul, hoşgörü ve nezaket kavramlarını güçlendirir. Bunu çocuğunuzun sevdiği araç ve etkinliklerle yapmak, çeşitliliğin soyut kavramını, gerçekliğe dönüştürecektir. İşte evde farklılıkları anlatmanın yolları:

-Mükemmel Çocuk Yetiştirme – Küresel bir kitaplık oluşturun. Raflarınızı çeşitli dillerde yazılmış farklı kültürleri temsil eden kitaplarla doldurun. Dünya dillerinin alfabelerini gösteren kitaplar koleksiyonu yapabilir, ayrıca insanların nasıl farklı şekillerde saydığını anlatan sayı sayma kitapları da ekleyebilirsiniz. Hem Amerikan kültürü hem de dünya kültürü efsaneleri, kitaplığınıza zengin kahramanlar kazandırıp, dünyanın nasıl işlediğini bize açıklarlar.

-Mükemmel Çocuk Yetiştirme – Çeşitli türden oyuncaklar alın. Oyuncaklar toplumların değişik değerlerini, inanç sistemlerini ve yaşam biçimlerini yansıttığından, küresel vatandaşlığı öğretmek için iyi araçlardır. Koleksiyonunuz için, dünya oyuncaklarındaki ortak noktaları ve farklılıkları temsil eden örnekleri seçin. Bir oyuncağın kültürel eşsizliği çoğunlukla tasarımından veya dekorasyonundan gelir. Örneğin matematik oyuncakları, ABD’de plastik, renkli kutular, Japonya’dan karmaşık biçimde dekore edilmiş kağıt kutular veya Rusya’da iç içe geçen bebekler olabilir.

Bebekler, araba, kamyon, aksiyon figürleri ve uzay gemileri gibi oyuncaklar (değişik isimleri olabilir) her ülkede bulunabilir. Çocukların incelemesi için farklı ülkelerden kataloglar toplayın.

-Çok çeşitli müzikler dinleyin. Müzik evrensel bir dil ve insanların sevinç, hüzün, dilek ve hayallerinin yanında milli/kültürel gururlarını ifade ettikleri bir yoldur. Bir dünya vatandaşı olmak, insanların iletişim kurma şekillerine saygı duymayı gerektirir. Çeşitli kültürlerin müziklerini sakin zamanlarda çalın. Çocuğunuz dinlerken, müziğin onda uyandırdığı duygular hakkında düşünmesini isteyin. Çocuğunuzun repertuvarını çağdaş ve geleneksel müziklerden oluşturun.

Mükemmel Çocuk Yetiştirme – Zor Değil

-Toplumsal katılıma teşvik edin. Okul öncesi dönem çocukları bile sizin yardımlarınızla başkalarına küçük şekillerde yardımcı olabilirler. Bahçe bakımı, kullanılmayan kitap ve oyuncaklarla az giyilmiş kıyafetleri bağışlamak veya komşunuza elindeki poşetleri taşırken yardım etmek olsun, sizin için önemli olan şeyleri ve bu konuda ailenizin yapabileceklerini konuşun. Daha büyük çocuklar kendileri bir şey yapmak isterler, onlarla nasıl fark yaratabileceklerini konuşup, onları cesaretlendirin.

Bir Aile Mirası Seti oluşturun. Çocuğunuzun aile mirasını tanımasına yardımcı olun. Aile üyelerinin, aile dostlarının ve evcil hayvanların fotoğraflarını, sevilen yemeklerden tadımlıkları ve kültürel eserleri içeren bir set oluşturun. Kültürel mirasınız etnik köken, ırk, din veya dil ile sınırlı değildir. Aynı zamanda ailenizi benzersiz kılan toplantılar, isim verme törenleri, tatil buluşmaları ve doğum günleri gibi ayrıntıları da kapsar.

-Farklı dillerle denemeler yapın. Basit selamlaşmalar ve ifadelerle başlayarak yeni dilleri birlikte deneyin. Çocuklar için çok kültürlü / çok uluslu kitaplar bulabilirsiniz veya değişik dillerde ortak kelimeleri nasıl söyleyeceğinizi öğrenmek için İnternet Halk Kütüphanesini ziyaret edebilirsiniz.

21 Eylül’ü Dünya Barış Günü olarak belirlemek için tek başına BM karar teklifinde bulunan eski film yapımcısı, yeni aktivist Jeremy Gilley’in bir röportajında belirttiği gibi, “Gençlerin, özellikle çoğu insanın gördükleri, haberlerde veya kapılarının önlerinde duydukları seslerden korkup güçsüzleştiği bir dönemde, barış sürecine dahil olmak için gerçek bir fırsatları var. Bu çocuklar geleceği belirleyecek. Birleşmiş dünya vizyonunun arkasındaki itici güç genç insanlar olabilir.” Ve bunların hepsi evde başlar.

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ?

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Beş öğretmen size okul öncesi yaş grubunun okulda nelere ihtiyaç duyacağını anlatıyor.

Çocuğunuzun okul öncesi yılları sona eriyor ise, düşünceleriniz büyük ihtimalle anaokuluna kayıyordur. Peki ya çocuğunuz “büyük” okuluna geçmeye hazır mı? Anaokulu öğretmenleri yeni öğrencilerinin hangi becerilere sahip olmasını ister? Bu soruları yanıtlamak ve sizi rahatlatmak için, ülke çapında saygıdeğer Anaokulu öğretmenlerinden çocuğunuza anaokuluna hazırlık becerileri kazandıracak görüşlerini paylaşmalarını istedik.

Çocuklarda aradıkları beceriler sizi şaşırtabilir. Ülke çapında eğitimi geliştirme ve standartları karşılama beklentisi nedeniyle, çocuğunuz ana okuluna başlamadan önce müfredata ayak uydurabilmesi için alfabeyi, sayıları, şekilleri ve renkleri bilmesinin önemli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Öğretmenler çocukların alfabeyi ve sayıları biraz tanıyıp da okula başlamalarını isterler ancak, çocuğunuzun akademik başarısını tehlikeye atmanızı istemezler. Çocuğunuzun öğrenimine zemin hazırlayan, aynı derecede değilse de önemli hazırlık uygulamaları vardır. Hedef öğrenmeye hevesli öğrenciler yetiştirmektir ve bu oyunlar ve günlük aktiviteler yardımıyla kolaylıkla sağlanabilir.

Aşağıda, Anaokulu öğretmenlerinin en çok aradığı, okula başlamadan önce çocukların yapabiliyor olması gereken becerileri listeledik.

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Gerekli Beceriler :

-Öğrenmeye hevesli olma
-Gelişmiş sözlü dil becerileri
-Dinleme yeteneği
-Bağımsız olma arzusu
-Başkalarıyla sorunsuz geçinebilme
-Güçlü ince motor becerileri
-Temel harf ve sayıları tanıma

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Öğrenmeye Hevesli Olma

Kim Hughes, “Çocukların en verimli dönemlerinde okulda başarılı olması için aradığım bazı özellikler var.” diyor. “Çocuk öğrenmeye hevesli mi? Keşfetmeye istekli mi? Görevler zor geldiği zaman soru sorup, inisiyatif kullanıp ısrar ediyor mu?”

Sandra Waite-Stupiansky, “Ebeveynler dünyayı Anaokulu öğrencisi çocuklarıyla keşfe çıkmak ve o bitmek bilmeyen soruları cevaplamak için her gün biraz zaman ayırabilir.” diyor. Arabada giderken veya parkta yürürken, çocuğunuza etrafındakileri gösterin. Değişik ağaçları veya yem kabındaki değişik kuşları gösterebilirsiniz. İşlerin nasıl yürüdüğünü gösterin. “Çocuğunuza hipotez oluşturma, test etme, yeni sorular bulma ve teoriler geliştirme becerisi olan temel bilim becerisini aşılamış olursunuz.” diye de ekliyor Waite-Stupiansky. “Çocuklar fark ettikçe daha da meraklı olurlar. Ve anaokulundayken o merakın üzerine inşa edeceğiz.”

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Gelişmiş Sözlü Dil Becerileri

Lisa Mosier, “Çocuklar dünyaları hakkında geniş bir geçmiş bilgisine ve onunla birlikte kullanılabilecekleri kelimelere ihtiyaç duyuyorlar. Nereye gittiklerini ve neler hakkında konuşabileceğini bilmek istiyorum” diyor. Çocuğunuzu yeni yerlere götürüp, gördüğü şeyleri ona kelime ve tanımlarla açıklarsanız dil gelişimine katkıda bulunursunuz. Hayvanat bahçesinde, “Orada bir kaplan var. Çizgileri olduğunu ve aslandan farklı göründüğünü fark ettin mi?” gibi açıklamalar yapın. Mosier, bu deneyimlerin yazın yeteneği üstünde büyük etkisi olduğunu söylüyor. Sözlerine ek olarak “Eğer hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanlar hakkında bir kitap okuyorsan ve “Kaplana bakın” yazıyor ama sen aslanla kaplan arasındaki farkı anlayamıyorsan, o zaman yeterli bilgi birikimine sahip değilsin demektir. Çocuklar, bilmedikleri kelimelere denk geldiklerinde, o kelime sözcük dağarcıklarında olmadığı için sağlıklı tahmin yürütemeyeceklerdir.” diyor.

Araştırmalar sonraki yıllardaki okuma başarısının ana okulundaki gelişmiş sözlü kelime dağarcığına bağlı olduğunu gösteriyor. Waite-Stupiansky, “Kelimeleri birkaç farklı bağlamda ve konuşmada kullandığınızda hafızalarına nasıl kazıdıklarına inanamayacaksınız.” diyor.


Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ?  Dinleme Becerisi

Çocuk edebiyatı, genişleyen sözcük dağarcığı için harika bir kaynaktır. Jayne C. Isaacs, “Ebeveynlerin her gün çocuklara kitap okumasını isteriz. Bir bakışta saatlerce televizyonun karşısına oturan veya bilgisayarın başından kalkmayan çocukları tanıyabilirim. Onlara bir hikaye okuduğumuzda ve kendi kelimeleri ile akıllarından kalan veya sevdikleri kısımları anlatmalarını istediğimizde, bunu yapamıyorlar. Ayrıca, sözcük dağarcığını ve kavrama becerisini geliştirmenin yanı sıra, okumak Anaokulu sınıfında gerekli dikkat becerilerini geliştiriyor. Dinlemek okul kurallarının en önemlilerindendir” diye konuştu. Öğrenciler, öğretmenin anlattıklarına konsantre olabilmeli, yönergeleri dikkatle dinlemeli ayrıca kelime ve harflerin sesine odaklanabiliyor olmalıdır.

“Hikaye okurken ne kadar iyi canlandırırsanız, çocuğunuz dinlediği şeye o kadar kolay odaklanabilir.” diyor Armando Argandona. Karakterler için farklı sesler kullanın. “Sence bu neden oldu?”, “Bu senin başına gelse ne hissederdin?” ve “Sence sonrasında ne olacak?” gibi sorularla çocuğunuzun eleştirel düşünmesini sağlayın. Ritmik müzik duydukları zaman çocuklarınızı el çırpmaya veya ayakla ritim tutmaya davet edin, bildikleri hikayelerde cümleleri tamamlamalarına izin verin. Tekerlemeli ve ritimli kitaplar (Anne Kaz ve Dr. Seuss gibi), çocukların sırada neyin geleceğini önceden tahmin etmelerine ve sözcüklerin başında ve sonundaki sessiz harfleri bulmalarına yardımcı olur. Bu ise kelimelerdeki hemen fark edilemeyen tınıları duyma becerisi olan ses bilimsel farkındalığı güçlendirir. Çocuğunuz “kedi” kelimesini, aslında ka, a, de, i seslerinden oluştuğunu anlamadan okuyamaz.

Şarkı söylemek okuma becerilerini de geliştirir. Mosier, tekerlemeler ve Anaokulu şarkılarının sözlerini değiştirin diyor.  Örneğin, “Twinkle Twinkle Minik Işık” yerine “Dinkle Dinkle Dittle Dar” diyebilirsiniz.


Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Bağımsız Olma Arzusu

Öz-yardım becerilerinin özendirilmesi çocuğunuzu anaokuluna hazırlamak için önemli bir adımdır. Argandona, kaç çocuğun anaokuluna bir ceketi nasıl askıya asacağını bilmeden geldiğini görseniz çok şaşırırdınız, diyor. Ceketi askıya kendiniz asmak daha hızlı bir çözüm olabilir, ancak çocuğunuzun okula uyum sağlamasında bağımsızlık önemlidir, diye vurguluyor. Öğretmenler çocukların şunları yapmasını bekler:

-Ceketlerini giyip çıkarıp asabilmelerini;
-“Botlarını çıkar ve spor ayakkabılarını giy.” gibi basit talimatlara uyabilmelerini;
-Tuvalete gidip ellerini yıkamayı;
-Burunlarını silebilmeyi ve öksürdüklerinde ağızlarını kapatabilmeyi;
-Basit düğmeleri ve çıtçıtları ilikleyip açabilmeyi;
-Temizce yiyip bardağa bir şey dökebilmeyi;
-Meyve suyunu açıp pipeti geçirebilmeyi.

Hughes, “Bazı çocuklar anne ve babalarına o kadar bağımlıdırlar ki bu işleri öğretmenlerinin yapmasını beklerler” diyor “Fakat bir sınıfta 20’den fazla çocuk olduğunda, burun silmeye uğraşmak zor olabiliyor!” diye de ekliyor. Ancak, ayakkabı bağlamak genellikle birinci sınıfa kadar kazanılamayan bir beceridir.  Hughes, çocuklar ayakkabılarını bağlayamıyorsa çıtçıtlı ayakkabı kullanılmasını öneriyor.

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Başkalarıyla Sorunsuz Geçinebilme

Çocuğunuz paylaşım, uzlaşma, sıraya girme ve problem çözme gibi temel sosyal becerilerini geliştirirken yardımınıza ihtiyaç duyar. Waite-Stupiansky, “Çocuklar bu yaşlarda doğal olarak ben merkezcidirler, her şeyi paylaşmalarını beklemeyiz. Fakat anaokuluna başladıklarında, duygularını kelimelerle ifade edebilmeli ve iki kişinin aynı şeyi aynı anda kullanabileceğini anlamış olmalılar.” açıklaması yaptı.

Eğer çocuğunuzla legodan bir şeyler inşa ediyorsanız ve çocuğunuz sizin kullandığınız parçayı almak için uzanırsa, Hughes çocuğa önce “Bunu alabilir miyim?” diye sormasını öğretmeniz gerektiğini öneriyor. “Seninle legomu paylaştığıma sevindim.” gibi bir cümle kurabilir ve çocuğunuzun başkalarıyla paylaşım yaptığını gördüğünüzde “Seninle gurur duyuyorum. En sevdiğin oyuncağı paylaşması zordur ancak sen bunu başardın. Aferin!” gibi ifadelerle onu özendirebilirsiniz.”

Hughes’ın önerilerine göre arkadaşlarıyla oyun oynamak için buluştuğunda ya da parka gittiğinde onu duyabileceğiniz mesafede kalın ki bir sorun olduğunda bunu çözmesine yardımcı olabilesiniz. Oğlunuz bir oyuncak üzerinde güç mücadelesine girmişse ve içinden çıkamıyorsa, olaya dahil olup “Burada bir sorun varmış gibi duruyor. Bu konuda ne yapabiliriz?” diyerek olası çözümleri bulmasına yardımcı olun, eğer gerekliyse kendi çözüm yolunuzu da önerebilirsiniz. Hughes ayrıca “Çocuklara başkalarının duygularını anlamalarında yardımcı olun. Arkadaşının suratına baktığında suratının düşük olduğunu veya gözlerinin yaşlı olduğunu görüp onun üzgün olduğunu anlamalarını isterim.” diyor. Bu öğretmenler tarafından ödüllendirilen merhamet ve empati duygularını besler.

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Güçlü ince motor becerileri

Çocuğunuzun elleri anaokulunda her gün kullanılan boyama, kesme, yapıştırma ve kalemi tutma becerilerine yetecek kadar güçlü olmalıdır. Argadona, “Birinci haftaya geldiğimizde çoktan harfleri yazmaya başlıyoruz. Eğer çocuk kalemi düzgün tutamazsa, geride kalacaktır.” diyor.

Kalemi doğru şekilde tutmak için, çocukların avuç içi ve parmaklarındaki küçük kasları geliştirmeleri gerekir. Hughes, çocuğunuza bir boru temizleyicisi ve makarna verip bilezik ve kolye yaptırmanızı öneriyor. Böylece kalem tutarken işine yarayacak hareket olan parmaklarıyla sıkıca kavramayı öğrenebilir. Veya çocuğunuzdan evdeki bitkileri spreyle sulamasını isteyin, bu sayede hem yazı yazma hem de makas tutma becerisi gelişir. Kil üzerine parmaklarla yazı yazmak da kağıda yazmaya güzel bir alternatiftir ve özellikle yazı yazmak veya çizim yapmak istemeyen çocuklara yardımcı olur. Çocuk kili küçük parçalara kesmeyi de deneyebilir.

Hughes’a göre, çocuklara değişik boyutlarda ve şekillerde kalemler vermeliyiz. Çoğu kişi tombul kalemlerin daha kolay tutulduğunu düşünür ancak bu çocuklar için doğru değildir. Güçsüz elleri için daha küçük ve kısa bir kalem çok daha iyi olacaktır.

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Temel harf ve sayıları tanıma

Anaokulu öğretmenleri çocuklara harf seslerini ve nasıl yazmaları gerektiğini öğretmenin onların sorumluluğu olduğunu biliyorlar ancak, öğrencilerin okula başladıklarında gördükleri harfleri tanıyor olmalarını da umut ediyorlar. Ayrıca, 10’a kadar sayabilmelerini, 1’den 5’e kadar sayıları tanıyabilmelerini ve bazı şekil ve renkleri bilmelerini bekliyorlar.

Ancak öğretmenler çocuğunuza alıştırma kitapları veya bilgi kartlarıyla sınav yapmanızı istemiyor. Isaacs bu konu hakkında “Sınav olmadan veya kağıt kalem alıp masa başına oturmadan da bir çok şey öğrenilebilir. Çocuğunuz legolarını şekil veya renklerine göre ayırırken kendiliğinden öğrenir. Kızınız çay partisinde bebeklerine verdiği kurabiyeleri sayarken pratik yapmış olur. Oğlunuz ise buzdolabına harfli mıknatıslarla yazı yazarak harfleri tanımaya başlar.” açıklaması yapıyor.

“Her gezi, öğrenmek için kendiliğinden doğan bir fırsattır” diye de ekliyor. Çocuğunuzla tahmin etme oyunları oynayın. “3 rakamının yanında bir şeyler görüyorum acaba ne olabilir?” gibi sorular sorabilirsiniz.

Mosier, yoğun pratikle öğretmenizi ve çocuklara harflerin her yerde olduğunu göstermenizi istiyor. “Bak, orada Market yazıyor. Hadi heceleyelim. M-A-R-K-E-T.” gibi egzersizler yapabilirsiniz. Çocuğunuzun adındaki harfleri içeren eşyaları gösterin.

En önemlisi, her zaman eğlenceye odaklanın. Mosier, “Rahatlayın ve çocuklarınızın keyfini çıkarın. Birlikte kitap okuyun, oyun oynayın ve gezin. Bunları yaparken de sürekli konuşun.” diyor.

Çocuğum Anaokuluna Hazır Mı ? Öğretmenlerle Tanışın

Armando Argandona 25 yıldır öğretmenlik yapıyor. California Anaokulu Derneği’nin başkanı olarak seçilmiş ve Domingus Hills’teki California State Üniversitesinde master derslerine giriyor. Los Angeles, Doğu Yakası’ndaki Ford Bulvar Okulu’nda Anaokulu öğretmenliği yapıyor.

Kim Hughes 21 yıldır kreş ve Anaokulu öğretmenliği yapıyor. National Association for the Education of Young Children Derneğinde görevli, ve Raleigh’teki Project Enlightenment (Aydınlanma Projesi) için Anaokulu öğretmenliği yapıyor.

Jayne C. Isaacs 35 yıllık Anaokulu öğretmeni, aynı zamanda okul bölgesinin Çeşitlilik Komitesinde ve Erken Müdehale Komitesinde görev yapmakta. Danbury’deki Great Plain Okulu’nda Anaokulu öğretmeni.

Lisa Mosier 21 yıldır 4 ve 5 yaşlarındaki çocuklara öğretmenlik yapıyor. Ulusal Öğrenme Engelliler Merkezi’nden bir ödül aldı ve şu anda Milwaukee’deki Frances Starms Erken Çocukluk Merkezi’nde ders veriyor.

Sandra Waite-Stupiansky, 27 yıllık öğretmenlik kariyerinin son 8 yılında Anaokulu öğretmenliği yaptı. Oyunlarla Akademik Öğrenme kitaplarının yazarı ve Edinburg Üniversitesi’nin Miller Laboratuar Okulu’nda Anaokulu öğretmenliği yapıyor.

Call Now ButtonLütfen Arayınız