Başarılı Çoçuk Nasıl Olur

Başarılı Çoçuk Nasıl Olur

Başarılı çoçuk nasıl olur sorusunun en hızlı cevabı çocuğunuz için öğrenmeyi eğlenceli hale getirmektir.

Basitçe söylemek gerekirse, eğer bir iş sevindiriciyse çocuklar yorulmak bilmeden çalışacaklardır. Sır bu, eğlenceli olması. Bu tüm bu oyunların ve küçük işerin başarı getireceği anlamına gelmiyor. Aksine, her çocuğun eğlenceli ve ilgi çekici gördüğü şeyler, verilen görevlerde ve ödevlerinde ne kadar sıkı çalışacağı konusunda doğrudan etkiye sahip.

Okumayı, yazmayı, matematiği ve memnun etmeyi seven çocuklar sayesinde, öğretmenlere, anne babalara ve eğitim politikası yapanlara daha az görev düşüyor. Ancak temel konular üzerinde beklentileri karşılamayan çocuklar için, müfredatın daraltılması ve geniş çaplı olarak okuma ve matematiğe dayalı mevcut çözüm çok can sıkıyor. Gittikçe daha fazla alıştırma yapmak ve her gününü sıkıcı işlerle doldurmak başarıyı arttırmak için yeterli değildir.

Başarılı çoçuk nasıl olur 1 : Kancayı Bulmak

Başarılı olamayan çocuklarla baş etmenin yolu kancayı bulmaktan, yani onları çekecek noktayı bulmaktan geçiyor. Bu demek oluyor ki, kavrama güçlüğü çekenler için okul konularını azaltmamalıyız. Hatta, tam tersini yapmamız gerekiyor. En yetenekli öğretmenlerimiz bunun uzun zamandır farkındaydılar. Bekleyip kancanın başarısız bir öğrenciye takılmasını izliyorlar. Belki bir çocuğun en sevdiği aktivite dedesiyle balık tutmaktır, öğretmeni bu konuyu çocuğu dinleyip tanımaya çalışarak zaman içinde öğrenebilir. Öyleyse neden balık tutma hakkında çocuğun okuma düzeyine uygun kitaplar bulup ona okutmuyoruz? Neden matematik problemlerini balıkların yasal avlanma boyutlarıyla ilgili sorulara dönüştürmüyoruz? Öğretmenler çocukların bu özel ihtiyaçlarını en iyi özel veya sosyal çalışmalar sırasında, hatta belki de atölye dersi veya konuk müzisyen ve hokkabazların geldiği bir gösteride fark eder. Her türden okul gezileri de bu tür “kanca” ip uçlarını bulmak için harika fırsatlar yaratırlar.


Başarılı çoçuk nasıl olur 2 : Kişiye Özel Öğrenme

Her şeyden önce, yetişkinlerin her çocuğun başarılı hissedebileceği görevi bulması gerekir. Bu kolay bir matematik sorusu veya kolay okunabilen bir metin olabilir. Ancak İkinci Dünya Savaşı’na hayranlık duyan bir 3. sınıf öğrencisi için Tarih dersini kolaylaştırmayın. Sanata eğimli bir çocuğu, duvar resmi konulu bir dersten veya çocuk sanat müzelerinden alıkoymayın. Temel konular dahil olsa veya olmasa bile, gerçek ilgileri takip edebilmek, çocukları yapmaları gereken ancak sıkıcı görevleri yapmaya teşvik eder.
Ebeveyn olarak, çocuğunuzun ilgi ve yeteneklerini destekleyerek onlara çok faydalı olabilirsiniz. Onları kabul edin, takdir edin ve öğretmenleriyle çocuğunuz hakkında konuşun. Çocuğunuzun özel tutkularını sizden daha iyi kim bilebilir? Atlara veya denizaltılara duyulan hayranlığın okul için önemsiz bir konu olduğunu düşünüp kendinizi geri çekmeyin. Çocukları yaşam boyu öğrenmeye bağlayan şey o ilgi alanlarını takip etmektir.

Call Now ButtonLütfen Arayınız