Anaokulu Kayıt 3-6 Yaş ve Anaokulu- Ev Bağlantısı

Anaokulu Kayıt ya da Anasınıfı kayıt nasıl olunur?

Anaokulu kayıt süreci ya da anasınıfı kayıt süreci aslında çok zor olan bir süreç değildir. Her anaokulunun süreci farklı olmakla beraber istenmesi gereken Anaokulu kayıt evrakları bellidir. Okulöncesi evraklardan bazıları, çıcuğunuzun ve kendinizin kimlik fotokopisi, sözleşme ve eğer okul psikoloğu varsa çocukla ilgili bilgi içeren bir form doldurulması gerekmektedir.

Anaokulu kayıtları ne zaman başlıyor?

Anaokulu ya da anasınıfı kayıtları her yılın Eylül ayından önce başlar. Fakat bu devlet Anaokulu kayıtları için geçerlidir. Özel anaokullarının çoğu herhangi bir zaman dilimde kayıt almakla beraber bazı özel anaokulları Eylül ayından sonra kayıt almamaktadır. Anaokulunu aradığınızda, sizi Anaokulu için gerekli evraklar konusunda yönlendirecektir.

Anaokuluna kayıt zor bir süreç değildir. Asıl zor olan, ebeveynler olarak bu süreci yönetim şeklinizdir. Anaokulu ile ev bağlantısı, ebeveyn ile öğretmenin birlikte çalışması bu süreçte hem gerekli hem de çocuğun okula kolay alışabilmesi için oldukça önemlidir.

Anaokulu – Ev Bağlantısı

Anaokulu – Ev Bağlantısı,  çocuklar en önemli iki dünyaları arasında köprü kurmalarına yardımcı olduğunuzda, çok büyük fayda sağlıyor.

Ebeveyn olarak, doğumdan ergenliğe kadar çocuğunuzun eğitimini en başta siz sağlıyorsunuz. Karakterinin ve zihinsel sağlığının gelişimine rehberlik ediyorsunuz ve hayat boyu sürecek tutum ve ilgilerini geliştireceği temelleri oluşturmasına yardım ediyorsunuz. Eviniz çocuğunuzun potansiyelinin ve kişiliğinin şekilleneceği ana ortam olduğundan, sınıfta olanları desteklemenin yanında, aynı zamanda öğrenme isteğini de aşılayacak olumlu, açık bir atmosfer yaratmaya çalışmanız önemlidir. Çocuklarınızı motive eden sizin sevginiz ve cesaretlendirmenizdir – çocuğunuz önce sizi memnun etmek ister ve sonra da kendini. Bu durum, kendine güven, merak, yeni görevler başarabilme ve diğer sağlıklı tutumlara yol açarak hepsi başarılı öğrenmeye katkıda bulunur.

 

Anaokulu Kayıt

Anaokulu Kayıt

Ancak çocuğunuz evde eğitim görmüyorsa ve Anaokulu kayıtı varsa, siz ona bilimi veya coğrafyayı öğreten kişi olamazsınız. Çocuğunuzun okulda öğrendiği tüm bilgiler, beceriler ve kavramlar, evde yaptıklarınızdan etkilenir ama çocuğunuzun eğitimi, öğretmenleriyle kurduğunuz ilişkilerden de eşit derecede etkilenir. Öğretmenle etkili bir ilişki kurmak kritik bir görevdir ve sizin gibi, her öğretmen de bunu hedefler. Her ilişkide olduğu gibi karşılıklı saygı, karşınızdakini dinleme kabiliyeti ve çokça iletişim kurmak temeldir.

Ebeveynler ve öğretmenler birlikte iyi çalıştıklarında bundan herkes yararlanır. Ebeveynler ve öğretmenler birbirlerine benzersiz bir bakış açısı ve aynı çocuğa ilişkin farklı perspektifler sağlayabilirler ve böylece bu çocuğun, yeteneklerinin, güçlü yanlarının ve zorluklarının daha kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlarlar. Siz çocuğunuzun kişiliği, eğilimleri ve aile yaşamı hakkında daha fazla şey bilirken, öğretmen ders programı ve okul kültürü hakkında çok daha fazla şey biliyor olacaktır. Başarılı bir ebeveyn-öğretmen ortaklığı, çocuğa hayatındaki tüm yetişkin takımının yanında olduğunu gösterir.

Anaokulu – Ev Bağlantısı: Evde Yaptıklarınız Okulda Neden Önemlidir?

Çocuğunuzla olumlu bir ilişki, onun okul kariyeri için sınıfta sürekli var olmanızdan önemlidir. Küçük çocuklar sizinle güçlü bir şekilde özdeşleştiğinden tutum ve davranışlarınız, değerleriniz ve içsel duygular bulaşıcıdır. Çocuğunuzun beyninde en derin seviyelerde gömülüdürler.

Kendi okul tecrübeniz kötü olduysa çocuğunuzun okul deneyimi hakkında da endişe duymanız normaldir. Çocuğunuz bunu hisseder ve öğrenme hevesi kırılarak engellenebilir.

Çocuğunuzun iyiliği için, geçmişi geride bırakmanız ve çocuğunuzun öğretmenlerinin, okulunun ve genel deneyiminin iyi ve mutlu olacağını varsayarak “yeniden başlamanız” gerekir. Okuldan hoşlanmasanız bile, çocuğunuzun deneyiminin iyi olmasına yardımcı olmanın en iyi yolu: Katılımcı olun, olumlu olun ve öğretmenlerine güvenin. O mesajı alacaktır: “Okul önemlidir; tam olarak ilgili olmanı istiyorum.”

Anaokulu – Ev Bağlantısı: Çocuğunuz için Kalite Zaman Yaratın

Çok anlaşılabilir gibi gelebilir, ama bugünlerde, ebeveynlerin programları çalkantılı ve doludur. İyi haber şu ki, çocuğunuzla birlikte vakit geçmenin ve öğrenmesini desteklemenin kolay yolları var. Oyun zamanlarında yanında olabilir, bir video izlerken kanepede sarılabilir, parkta doğa yürüyüşü yapabilir, çocuğunuz oynarken önemli yorumlar yapabilir, birlikte lezzetli bir şeyler pişirebilir veya sadece takılıp sohbet edebilirsiniz. Bütün bunlar, çocuğunuzun onu tanıdığınızı, onu önemsediğinizi ve okulda öğreneceği şeyler dışındadır.

Anaokulu – Ev Bağlantısı: Öğrenmede Aktif Bir Ortak Olun

Çoğu eğitimci çocukların eğitimine ebeveynlerin katılması gerektiğine inanır, ancak “katılım” farklı öğretmenlere göre farklı anlamlara gelebilir. Bazılarına göre, ödevle çocuklara yardımcı olmak, notları bildirmek ve işleri zamanında göndermek ve çağırıldığında toplantıya gelmek anlamına gelebilir. Ama katılım bundan çok daha fazlasını ifade etmelidir. Sınıfa katkıda bulunabileceğiniz bazı yolları öğrenmek için öğretmenle birlikte çalışın, ancak bunu daima sizin için sağlayacağı yönlendirmeler çerçevesinde yapmayı unutmayın. Aynı şekilde, çocuğunuz hakkında değerli bilgileriniz vardır, kimse onu sizden daha iyi tanıyamaz, bu yüzden inisiyatif almak ve bu bilgiyi okul yılı boyunca öğretmenle paylaşmak büyük önem taşır.

Önce, çocuğunuzun ev hayatı ile ilgili ayrıntıları öğretmenine bildirdiğinizden emin olun. En etkili öğretmenler, sınıflarındaki her çocuğa ilişkin oldukça kapsamlı bir anlayışa sahip olanlardır. Hayatınızda olan son değişiklikleri (boşanma, aileden birinin ölümü veya hastalık gibi), önemli gelenek ve ritüelleri, evde konuşulan dilleri de içeren çocuğunuza özgü diğer önemli ayrıntıları çocuğunuzun aile hayatını anlatarak yardımcı olabilirsiniz.

Kültürünüzü – yiyecek, müzik, fotoğraf ve gelenekleri – sınıfla paylaşmanın yollarını öğrenin. Bu, yalnızca çocuğunuzun özsaygısını güçlendirmeye yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda tüm sınıf için öğrenme deneyimini zenginleştirecek ve çeşitliliğe olan takdiri artıracaktır. 3 ila 8 yaşları arasında çocuklar aileden daha büyük bir dünyayla baş etmeye başlarlar ve kendileri ve yaşıtları arasındaki her farklılığı görürler ve farkında olurlar.

Her hafta bir aile tartışması yapmayı planlayın. Kendi çocukluğunuzda yaşadığınız okuldaki deneyimlerinizle ilgili bir konu seçmeye çalışın. Anaokulundaki günlük rutin ve etkinliklerle ilgili ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, bu tür konuşmaları daha fazla teşvik edebilirsiniz. Bu fikri bir sanat projesi yapmaya kadar genişletebilir veya herkesin bu temayla ilgili bir şeyler okuduğu bir “kitap kulübü” oluşturabilirsiniz.

Anaokulu – Ev Bağlantısı: Tüm ailenin katılmasını sağlayın

Mümkün olduğu kadar çok, doğa gezileri, hikâye partileri, okul öncesi deneyleri, sanat sergileri ve kutlamalar gibi sınıf etkinliklerine katılmayı deneyin. Dedesi, kardeşleri, bakıcıları ve aile dostlarınızı da dâhil edin. Çocuğunuz bundan mutluluk duyacaktır.

Hem aileler hem de öğretmenler için amaç, çocuğunuzun hayatında aktif rol oynamak ve çocukla arasında gerçek bir bağ oluşturmak için çaba göstermektir. Çocuğa en çok ihtiyacı olan şey, onu destekleyen birçok insan olduğunu bilmesi ve hayatının tüm parçalarının bir arada olmasıyla sağlanır. Güçlü bir ev-okul ilişkisi, öğrenmeyi severek büyüyecek bir çocuk için gerekli ortamı sağlayacaktır.

Call Now ButtonLütfen Arayınız