3-5 Yaş Çocuğu Yaratıcı Gelişme

3-5 Yaş çocuğu yaratıcı gelişme konusunda öncelikle  çocuğunuzun yaratıcılığını şimdiden destekleyin, ve gelecekteki yaratıcılığının gelişmesine zemin hazırlayın.
( Yazan Michelle Anthony, Doktor )

Okul öncesi çocuklarının dünyası hayal gücü ve sihirden ibarettir. Birçok çocuğun yaratıcılığı altı yaşından önce tepe noktasına ulaşacaktır ve sonrasında okula başlayıp okul kurallarına uymaya başlamasıyla azalacaktır. Ancak çocuğunuzun yaratıcılığını anaokulunda desteklerseniz gelecek yıllarda bu gelişmenin devam etmesine zemin hazırlamış olursunuz.

Üç yaşına gelindiğinde, çocuklar Piaget’İn işlem öncesi dönem diye tanımladığı döneme girerler. Bu dönemde sembolleri ve temsili düşünceleri (bir kelime, çizim veya nesne olabilir) başka bir şeyin yerine koyabilirler. Örneğin, “at” sözcüğü, bir atın resmi ve hatta üzerine çorap geçirilmiş bir sopa onlara gerçek at çağrışımı yapabilir. Üç yaşındaki çocuk, blokları düzenli bir şekilde yerleştirebildiğini ve kağıda çizdiği çizgilerle bir nesne veya eylemi resmettiğini keşfeder. İnce motor becerileri, yazarken kullandığı araçları kontrol etmesine ve okul yıllarında daha da geliştireceği, nesneleri daha hassas hareket ettirmesine imkan sağlayacak kadar gelişmiştir. Bu yaştaki çocuklar amaçları için bir şeyler yaratırlar. Çiçek veya canavar çizerken bir amaçları vardır. Beş yaşına geldiklerinde çoğu daha fazla detay ekleyip kelime ve hikayelerle açıklamalar yapar.

Bu yeni temsil becerileriyle, çocukların hayal gücü sınırsız hale gelir! Oyunlarda rol yapmaktan fazlasıyla hoşlanırlar, bunun yanı sıra hayal kurmak, deney yapmak ve keşfetmek için doğal bir eğilim kazanırlar. Hayal ve gerçeği birbirinden ayırmak için çabalarlar ve sihir çok hoşlarına gider. Bununla birlikte, yaratıcı becerileri tüm konularda düşünsel gelişimi destekleyip öğrenme arzusu yaratır. Dolayısıyla, bu zaman çocukların ıraksak düşünmelerini desteklemek için harikadır. Iraksak düşüncede çocuklar yakınsak düşüncenin karşıtı olarak eşsiz çözümler yaratıp, tek bir doğru cevaba bağlı kalmadan yeni bağlantılar kurarlar. Iraksak düşünceyi desteklemek demek, çocuğa uygun soru soran, düşündüren, merak ettiren ve hatta kafa karışıklığına zemin hazırlayan aktiviteler yaratmak demektir. Iraksak düşünme ve dolayısıyla yaratıcılık ve yaratıcı problem çözme, sanattan çok daha fazlasıdır. İçinde düşünmeyi, tahminde bulunmayı, hayal etmeyi ve yaratmayı barındırır. Çocuğunuzda yaratıcılığını geliştirmek için aşağıda bahsettiğimiz yolları deneyebilirsiniz.

3-5 Yaş Çocuğu Yaratıcı Gelişme – Yaratıcılığı destekleme yolları;

-Yaratıcı problem çözmeyi teşvik edin. Çocuğunuza doğru ya da yanlış olmayan açık uçlu sorular sorun. Ona neden bu şekilde düşündüğünü sorun ve size anlatması için cesaretlendirin. Bu yaratıcılığı, kavramayı ve dil gelişimini destekler. Örneğin, “Köpekler konuşabilseydi ne olurdu?” veya “Gözlerinin mi yoksa burnunun mu olmamasını isterdin, neden?” gibi sorular sorabilirsiniz. Herhangi bir cevabı “yeterli” görün ama çocuğunuza yeni sorular sorup daha ileri gitmesini sağlayın. Kelimeler olmaksızın problem çözme becerilerini bu eğlenceli uygulamayla arttırabilirsiniz. “Cut the Rope: şeker adamınızı nasıl besleyeceğinizi bulun.”
-Çocuğunuzun bilgi temelini oluşturmak için kütüphanelere, müzelere ziyaretlere gidin ve şehrinizdeki farklı semtleri keşfe çıkın.
-Çocuğunuzu yaratmaya davet edin.
 Evinizde projeler için yumurta kartonları, mukavva gibi geri dönüştürülebilir malzemeler bulundurun. Dağınıklıktan endişe mi ediyorsunuz? Çocuğunuzun sanal folyo, makarna, düğme gibi malzemeler kullanabileceği online oyunları deneyin.

-Anaokulu’na gidiyorsa yaratıcı drama olup olmadığını kontrol edin. Yaratıcı drama’nın çocuğun yaratıcılığı konusundaki etkisi pahabiçilmezdir.

-3-5 Yaş Çocuğu Yaratıcı Gelişme Kuralları çiğneyin: Çocuğunuzu farklı şeyler yaptırın. İşte bazı fikirler:

-Bir masa oyununu kendi kurallarına göre oynamak yerine çocuğunuz kendi kurallarını koysun.
-Kışın mayolarınızla piknik yapın.
-Bir ataş ya da kağıt havlu rulosu için çocuğunuzun kaç farklı kullanım şekli bulabileceğini sorun.
-Normal boyalar yerine bitkisel yağlarla baharatları karıştırıp boya elde edin. Siyah ışığa tepki veren zerdeçalı, rengi için pul biberi ve kokusu için ise dereotunu suluboya kağıdında karıştırıp deneyin. Normal kağıttan daha kalın olsa da altına gazete kağıdı sermenizde fayda var.
-Boyaya tuz, oyun hamuruna fasulyeler karıştırın.
-Çocuğunuza meyan kökü çubukları, spagetti ve harfli makarnayla alfabeyi yazdırın.
-Unuttuğu tutkularını tekrar hatırlatın. Terk edilmiş tren raylarının üzerine pamuk yapıştırın ve çığ düştüğünü söyleyin. Bebek evinin çatısında çıkan yangını (kırmızı, turuncu ve sarı elişi kağıtları kullanabilirsiniz) söndürmesi için çocuğunuzdan yardım isteyin. Düşünme şeklini ve problem çözme becerilerini bu şekilde kullanması sadece yaratıcılığını arttırmakla kalmayıp yeni oyun şekilleri bulmasına da yardımcı olacaktır.

-3-5 Yaş Çocuğu Yaratıcı Gelişme : Oyun oynarken çeşitli amaçlarla kullanacağı malzemeler kullandırtın:


-Kuklalar
-Hayvan figürleri
-Alet setleri veya doktorculuk setleri
-Arabalar
-İnsanlar
-Legolar ve bloklar
-Oyuncak kıyafetleri. Havludan etek yapabilirsiniz.
-Kil, oyun hamuru, el işi için boru temizleyiciler, boyalar, tebeşir ve kalemler

-3-5 Yaş Çocuğu Yaratıcı Gelişme :Dağınıklığa izin verin ve çocuğunuza zaman tanıyın! Yaratıcılık dağınıklık demektir. Çocuğunuza ne kadar fazla boş alan yaratıp zaman verirseniz, o kadar fazla keşfeder, deneyimler ve yaratır.
Daha fazla sanal seçenek için aşağıdaki oyunlar göz atın:
-Myoats: Sanal spirograf. Çocukları için olan versiyonunu bu sitede bulabilirsiniz: https://www.myoats.com/create.aspx
-Boyama yapabileceğiniz bir site: http://www.tate.org.uk/kids/games-quizzes/tate-paint Çocuğunuz çizim yapmayı bitirdiğinde “canlandır” yazısına tıklayın ve kendi yarattığı sanatın filmini izlesin!
-GlowFree, Doodle Buddy veya Paint Sparkles Draw oyun uygulamaları, kullanımı kolay ve eğlenceli oyunlardır. Harika!
-Squiggles Oyunu: Çocuklarınızın çizimlerini daha fazlasına dönüştüren eğlenceli ve basit bir uygulama.

-3-5 Yaş Çocuğu Yaratıcı Gelişme : Yaratıcı öykü anlatımını teşvik edin: Çocuğunuza anlattığı hikayelere uygun resimler yaptırın. En sevdiği masalda değişiklikler yapın. Ana karakterin sarı saçları değil sakalı olsun, veya masal gemide değil ormanda geçsin.
-Art Maker uygulaması: basit slayt gösterileri, sticker kitapları, filmler ve kitaplar yapın! https://www.highlightskids.com/
-Çocuğunuza bir şeyler yaratma sürecini anlattırın.

-“Gerçeği” eğlenceli bir şekilde aktarın. Bu yaştaki çocuklar “doğru” olması için sizden çizim yapıp yazı yazmanızı isteyeceklerdir. Ancak onların yapamayacakları kadar güzel işler çıkarmamaya dikkat edin. Örneğin, değişik şekillerdeki damgalarla çocuğunuza kendi hikayesini baskı yaptırıp kendi sözleriyle detaylar eklettirin.

-3-5 Yaş Çocuğu Yaratıcı Gelişme : Hareketi yaratıcı hale getirin: Özellikle hareketli bir çocuğunuz varsa, bu yaratıcı oyunları deneyebilirsiniz.
-Çocuğunuzu Lideri Takip Et (Follow the Leader) oyununda lider yapın.
-Üzgün, kızgın veya keyifli olsaydı nasıl hareket edeceğini göstermesini isteyin.  Bu yolla sözcük dağarcığını ve sosyal gelişmeyi de desteklemiş olursunuz
-Çocuğunuza bir hayvan seçtirip onun gibi davranmasını isteyin. O hayvan olarak tepeyi nasıl aşar veya nehri nasıl geçerdi?

-Nasıl cevap verdiğinizi göz önüne alın: Ürünü değil süreci vurgulayın. Çocuğunuza yarattığı şeyleri sorup anlatmasını isteyin. Keşfettiklerini dikkate alın. Mesela, “Yeşil rengi sürdüğünde daha koyu bir renk elde ettiğini gördüm” gibi cümleler kurabilirsiniz.

Scholastic.com sitesinden esinlenilmiştir.

Call Now ButtonLütfen Arayınız